Historia i kultura

Czy zostanie odnaleziony skarb Inków? - ruszyła wyprawa do Peru

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Polsko - amerykańsko - peruwiańska wyprawa naukowo - eksploracyjna wyruszyła z Nowego Jorku do Peru. Celem dwutygodniowej ekspedycji jest odkrycie i zbadanie dziewiczego regionu Kanionu Colca - &quot;Cruz del Condor&quot; i jego naukowa dokumentacja</strong>. Jednym z celów wyprawy Colca Condor 2008 jest także odkrycie legendarnego skarbu Inków, ukrytego przed Hiszpanami w XVI wieku. Właśnie minęła 27. rocznica odkrycia przez Polaków Kanionu Colca w Peru, uznanego za najgłębszy na Ziemi. Od kilku lat jest to szczególna atrakcja turystyczna Peru, obok słynnego miasta Inków - Machu Picchu.

Uczestnicy wyprawy spodziewają się znaleźć odpowiedź na wiele pytań dotyczących geologii, hydrografii i historii tego terenu.

Grupa naukowców, dziennikarzy i doświadczonych podróżników będzie korzystała z najnowocześniejszego sprzętu badawczego, a dokonania będą na bieżąco rejestrowane przez amerykańskich filmowców i dziennikarzy.

Szefem wyprawy jest Jerzy Majcherczyk, jeden z odkrywców Kanionu Colca, autor m.in. książki "Zdobycie Rio Colca - najgłębszego kanionu na Ziemi".

Badania prowadzić będą prof. Marek Pozzi, geolog i hydrogeolog, autor wielu prac na temat kanionu, prof. Walter Tints Rush, geolog oraz Paweł Majcherczyk, topograf. Czterech spośród ośmiu uczestników należy do prestiżowego "The Explorers Club" w Nowym Jorku, który objął patronat nad wyprawą.

Kilka godzin przed odlotem podróżników do Peru w siedzibie klubu odbyła się konferencja prasowa i multimedialna prezentacja z terenów planowanej wyprawy.

Główni sponsorzy wyprawy to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Classic Travel/Western Union oraz Victoria Development&Consulting.

PAP - Nauka w Polsce, Ewa Strzałkowska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera