TROPY PRASSAKÓW SPRZED 200 MLN LAT W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Pierwsze na ziemiach polskich tropy prassaków sprzed 200 mln lat, zachowane w skałach wczesnojurajskich, znaleziono na terenie starej cegielni w Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich.

Odkrywcą tropów jest Grzegorz Niedźwiecki, student Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, http://www.biol.uw.edu.pl Pod kierownictwem dr Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, http://www.pgi.gov.pl/index.php?option=news&task=viewarticle&sid=275&Itemid=2 prowadzi on badania śladów dinozaurów w Górach Świętokrzyskich.

\"Szczątki kostne pierwszych ssaków znane są osadów wczesnego triasu, natomiast okres jurajski jest właściwie czasem ich wczesnej ewolucji. Znaleziska tropów prassaków i ssaków z Sołtykowa dostarczają cennych informacji o zróżnicowaniu i rozmiarach tych zwierząt w okresie wczesnej jury\" - wyjaśnia Grzegorz Niedźwiedzki.

\"Jak wykazały badania prowadzone przez dr Gerarda Gierlińskiego z PIG ślady odkryte w Sołtykowie (nie wszystkie jeszcze zidentyfikowane) zostawiły zwierzęta wielkości dzisiejszych ryjówek, szczurów oraz wydr. Zostały nazwane m.in. Ameghinichnus i Brasilichium\" - dodaje.

Obok tropów ssaków, znaleziono w Sołtykowie także ślady pozostawione przez zwierzęta podobne do krokodyli i jaszczurek oraz skamieniałości jurajskich owadów, małży i roślin.

Wcześniej w Sołtykowie odkryto i zidentyfikowano liczne tropy dinozaurów. Nazwano je Grallator, Antisauripus, Eubrontes, Kayentapus, Parabrontopodus, Amonoepus, Moyenisauropus. Były to ślady dinozaurów - drapieżnych z grupy keratozaurów oraz roślinożernych - zauropodów i tyreofonów.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

16 lutego 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera