Biblioteka Techniczna Politechniki Poznańskiej nie powstanie?

Biblioteka Techniczna, o którą od kilku lat stara się Poznańska (PP) http://www.put.poznan.pl wciąż nie może powstać. \"Urzędnicy odpowiedzialni za dzielenie pieniędzy unijnych nie nominowali wniosku uczelni do realizacji\" - mówi rektor prof. Jerzy Dembczyński.

BRAK KADRY ODSTRASZA INWESTORÓW

Rektor alarmuje, że największy uniwersytet techniczny w zachodniej Polsce został pozbawiony należnych mu funduszy na dalszy rozwój. Decyzją zaskoczeni są pracownicy i studenci Politechniki.

Jak zaznacza prof. Dembczyński, Wielkopolska jest regionem, w którym istnieje ogromne zapotrzebowanie na inżynierów i techników. Brak takiej dobrze wyszkolonej kadry odstrasza inwestorów od tamtejszego rynku.

Obecnie - tłumaczy rektor - Biblioteka Główna PP mieści się w pomieszczeniach, które nie zapewniają właściwego jej funkcjonowania.

PROJEKT DOBRY, ALE ZA DROGI

W maju 2004 roku, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu http://www.men.waw.pl/menis_pl/glowna/glowna.php uznano, że budowa Biblioteki Technicznej będzie realizowana dzięki funduszom z Unii Europejskiej i Politechnika Poznańska złożyła wniosek o dofinansowanie projektu. Wartość planowanej inwestycji oszacowano na 39 mln złotych.

W wystawionej merytoryczno-technicznej opinii eksperci przyznali inwestycji wysoką ocenę - 35 punktów na 40 możliwych - i została ona zarekomendowana do Regionalnego Komitetu Sterującego ds. Rozwoju Regionu. W październiku 2004 r. Politechnika otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego kolejne pismo z zawiadomieniem, że projekt nie został jednak wybrany do finansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

ALBO POLITECHNIKA, ALBO KILKA INNYCH UCZELNI

\"Musieliśmy podjąć decyzję czy finansujemy niezły projekt Politechniki Poznańskiej, czy kilka równie dobrych projektów z innych poznańskich uczelni. Regionalny Komitet Sterujący wybrał inne projekty\" - informuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, Wojciech Jankowiak.

Według Jankowiaka, \"Wielkopolska na finansowanie projektów szkolnictwa wyższego miała ok. 40 mln złotych, a projekt Politechniki przewidywał aż 39 mln. Gdyby pieniądze dostała Politechnika, żaden inny projekt nie otrzymałby pieniędzy\" - podkreśla.

Uczelnia zareagowała na to odwołaniem do Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Obecnie czeka na odpowiedź.

PAP - Nauka w Polsce, Jan Koprowski, Joanna Poros

2 lutego 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dzięki AI będzie można automatycznie tłumaczyć książki na polski język migowy

  • 06.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Pięć drużyn z Polski zmierzy się w finale zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera