Historia i kultura

Odkrywanie tajemnic Majów

<p>Naukowe zbadanie zabytków pisma Majów z dawnego miasta Oxpemul pozwoli powiększyć wiedzę na temat upadku tej unikatowej w historii ludzkości cywilizacji - uważa jeden z najbardziej znanych naukowców badających język i pismo Majów, prof. Nikolai Grube. Według naukowca, wiele miast stworzonych przez Majów jest jeszcze bardzo słabo znanych współczesnym.</p>

W poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim  prof. Grube, dyrektor Instytutu Badań Prekolumbijskich na Uniwersytecie w Bonn wygłosił wykład pt. "Oxpemul - odkrywanie na nowo zapomnianego miasta Majów", który zorganizowała Andyjska Misja Archeologiczna UW wspólnie z Multidyscyplinarnym Zespołem do Badań nad Osobliwością Gatunkową Człowieka UW.

OXPELUM - ŚWIADEK UPADKU

Jak zaznacza Grube, Oxpelum to szczególne miasto w dziejach cywilizacji Majów, gdyż zamieszkiwane było tuż przed początkiem upadku cywilizacji Majów.

"Dlatego tak ważne jest zbadanie tamtejszego pisma. Być może pozwoli ono badaczom dowiedzieć się czegoś więcej o przyczynach tego upadku" - ocenia Grube.

W ubiegłym roku po okresie badań na terenie Calakmul - miasta stanowiącego w VI-VII wieku potęgę regionalną na terenach zamieszkiwanych przez Majów - prof. Grube wraz z grupą naukowców dotarł do Oxpemul, miasta usytuowanego w dziewiczej dżungli na trzech stromych wzgórzach, od których pochodzi jego nazwa.

Oxpemul to miasto na terenie meksykańskiego stanu Campeche, zamieszkiwane przez Majów zaledwie przez dwieście lat, w VIII i IX wieku.

Współczesna nauka dowiedziała się o Oxpemul po raz pierwszy dzięki wyprawie dwóch amerykańskich badaczy - Karla Rupperta i Johna Denisona w 1933 roku.

"Od tamtego czasu aż do momentu naszego pojawienia się w Oxpemul, w mieście tym nie stanął żaden człowiek. To zapomniane miasto" - podkreśla Grube, który zakończył niedawno pięciomiesięczne badania w tym miejscu.

Jak informuje naukowiec, w zapomnianym mieście znajduje się m.in. 19 kamiennych steli, na których częściowo zachowała się farba, ozdobionych hieroglificznym pismem Majów, m.in. danymi kalendarzowymi.

XX WIEK PRZYBLIŻYŁ NAM PISMO MAJÓW

Pismo Majów, "odkryte" przez naukę w połowie XIX wieku wraz z ruinami budowli Majów w południowym Meksyku, Gwatemali i Belize, musiało czekać na odszyfrowanie aż do lat 50. XX wieku, kiedy to rozpoczęto prace nad nim przy użyciu nowoczesnych metod dekryptażu.

Do dziś udało się rozpoznać i skatalogować około 80 proc. znaków.

Prof. Grube nadzoruje pierwszy na świecie internetowy kurs epigrafiki Majów, który zorganizowano w ubiegłym roku na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie trwa już druga edycja tego kursu.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

18 stycznia 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera