ADHD to poważny problem zdrowotny polskich dzieci

Na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder), choruje w Polsce co najmniej jedno lub dwoje dzieci w każdej klasie. \"Potrzebny jest ogólnopolski program opieki nad takimi dziećmi\" - apeluje Jolanta Kwaśniewska.

W piątek w Warszawie pierwsza dama i założycielka fundacji Porozumienie bez Barier http://www.j.kwasniewska.aid.org.pl/ była gościem honorowym poświęconego ADHD spotkania Klubu Ergo, zrzeszającego ponad 600 nauczycieli i wychowawców z całego kraju.

DZIECI NIECIERPLIWE I NIESPOKOJNE

ADHD to coraz poważniejszy problem w szkołach i rodzinach. \"Rodzice i nauczyciele nie potrafią sobie poradzić z chorym dzieckiem, którego zachowanie jest dla nich ogromnym obciążeniem\" - zwraca uwagę Kwaśniewska, w której najbliższej rodzinie jest dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

Charakterystyczne objawy ADHD u dzieci to zaburzenia uwagi, nadmierna ruchliwość i impulsywność. Dzieci są nadaktywne, wykonują kilka rzeczy naraz, często przerywają jedno zadanie w połowie, łatwo się nudzą, mają problemy z koncentracją, są niecierpliwe, odczuwają wewnętrzny niepokój.

Dzieci z ADHD mają mózg o 3 proc. mniejszy niż dzieci zdrowe. W mózgu takich chorych zmniejszona jest bowiem objętość niektórych obszarów, m.in. okolic przedczołowych i spoidła wielkiego.

\"Występują też nieprawidłowości w przekazywaniu informacji przez takie neuroprzekaźniki, jak dopamina, noradrenalina i serotonina\" - tłumaczy jeden z nielicznych polskich specjalistów leczących ADHD, prof. Tomasz Wolańczyk z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Akademii Medycznej w Warszawie http://www.amwaw.edu.pl/

GENIALNI NADPOBUDLIWI

NA ADHD cierpieli ludzie genialni i sławni, m.in. Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Thomas Edison, John F. Kennedy i Walt Disney. Po raz pierwszy objawy schorzenia opisano w 1902 roku.

W Polsce zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje u 5 proc. dzieci, w tym u 1,5 proc. objawy choroby są skrajnie nasilone. Większość dzieci z ADHD dziedziczy chorobę po rodzicach. Choroba jest często długo nie rozpoznawana, gdyż jej objawy najczęściej uznaje się za złe zachowanie dziecka.

Kwaśniewska zwraca uwagę, że wiedza na temat ADHD w Polsce, a także możliwości leczenia tej choroby są nadal zbyt małe. Podstawy ogólnokrajowego programu opieki nad dziećmi z ADHD są już w Polsce tworzone przy współudziale fundacji \"Porozumienie bez Barier\".

Przydatna strona - ADHD.Strefa.Pl http://www.adhd.strefa.pl/

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

27 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera