Bursztynowy tryptyk "Niebiańska Jerozolima" na Jasnej Górze

Wykonany z bursztynu, złota, srebra, miedzi, tytanu i kryształów
tryptyk "Niebiańska Jerozolima" można od wtorku do końca sierpnia
podziwiać na Jasnej Górze. Jesienią przeznaczone dla Jerozolimy
unikatowe dzieło poświęci papież.

Autorami tryptyku są znany gdański złotnik i bursztynnik Mariusz Drapikowski oraz jego syn Kamil. Dzieło ozdobi podziemną kaplicę przy IV stacji Drogi Krzyżowej Via Dolorosa w Jerozolimie, gdzie odbywa się stała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym świecie.

Jasna Góra to drugie, po gdańskiej bazylice św. Brygidy, miejsce, gdzie można podziwiać tryptyk. Z Częstochowy dzieło pojedzie do sanktuarium maryjnego w niemieckim Altotting (14 września), 26 września będzie prezentowane w katedrze w Kolonii, następnie m.in. w Warszawie i Krakowie. Na przełomie listopada i grudnia tryptyk zostanie poświęcony w Watykanie przez papieża Benedykta XVI. Potem, przez Turcję i Cypr, pojedzie do Jerozolimy.

"Nie chcemy zawieźć do Ziemi Świętej przedmiotu, chcemy pojechać tam z modlitwą. Rozpoczynamy ją na Jasnej Górze, skąd zwracamy się o pokój na świecie i pokój w nas samych (...). Chcemy, by informacja o tryptyku dotarła do jak największej grupy ludzi. Nie wszyscy mają możliwość pojechania do Jerozolimy, ale mogą skierować tam swoje modlitwy" - tłumaczy wędrówkę dzieła jego twórca, Mariusz Drapikowski.

Tryptyk to monumentalna nastawa ołtarza, służąca do wystawiania Najświętszego Sakramentu. W jej centrum jest monstrancja w kształcie sylwetki Matki Bożej Jasnogórskiej. Po otwarciu podświetlany, ażurowy zestaw ma 5 m szerokości i 2,5 m wysokości. Symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego do Nowego Przymierza.

W częstochowskim sanktuarium, odwiedzanym w sierpniu przez dziesiątki tysięcy pielgrzymów, tryptyk umieszczono w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika - to jedna z bocznych kaplic jasnogórskiej bazyliki. Do końca sierpnia przy tym ołtarzu trwać będzie adoracja w intencji pokoju na świecie.

Gdański złotnik, Mariusz Drapikowski, jest m.in. twórcą bursztynowej sukienki na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, srebrnej kopuły zwieńczającej tabernakulum oraz srebrnych figur św. Pawła Pustelnika i św. Kazimierza w Kaplicy Matki Bożej.

O dzieło przeznaczone dla Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie Drapikowskiego poprosiło kiedyś stowarzyszenie międzynarodowych pielgrzymów. Początkowo miała to być monstrancja, potem projekt rozrósł się do całej nastawy kaplicy adoracyjnej. Ponieważ w jerozolimskiej bazylice nie ma miejsca do wieczystej adoracji, nastawa trafi ostatecznie do kaplicy między III a IV stacją Drogi Krzyżowej. Stacje te znajdują się na terenach należących do kościoła ormiańskiego w Jerozolimie. MAB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera