Wykonany z bursztynu, złota, srebra, miedzi, tytanu i kryształów
tryptyk "Niebiańska Jerozolima" można od wtorku do końca sierpnia
podziwiać na Jasnej Górze. Jesienią przeznaczone dla Jerozolimy
unikatowe dzieło poświęci papież.
Jasna Góra to drugie, po gdańskiej bazylice św. Brygidy, miejsce, gdzie można podziwiać tryptyk. Z Częstochowy dzieło pojedzie do sanktuarium maryjnego w niemieckim Altotting (14 września), 26 września będzie prezentowane w katedrze w Kolonii, następnie m.in. w Warszawie i Krakowie. Na przełomie listopada i grudnia tryptyk zostanie poświęcony w Watykanie przez papieża Benedykta XVI. Potem, przez Turcję i Cypr, pojedzie do Jerozolimy.
"Nie chcemy zawieźć do Ziemi Świętej przedmiotu, chcemy pojechać tam z modlitwą. Rozpoczynamy ją na Jasnej Górze, skąd zwracamy się o pokój na świecie i pokój w nas samych (...). Chcemy, by informacja o tryptyku dotarła do jak największej grupy ludzi. Nie wszyscy mają możliwość pojechania do Jerozolimy, ale mogą skierować tam swoje modlitwy" - tłumaczy wędrówkę dzieła jego twórca, Mariusz Drapikowski.
Tryptyk to monumentalna nastawa ołtarza, służąca do wystawiania Najświętszego Sakramentu. W jej centrum jest monstrancja w kształcie sylwetki Matki Bożej Jasnogórskiej. Po otwarciu podświetlany, ażurowy zestaw ma 5 m szerokości i 2,5 m wysokości. Symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego do Nowego Przymierza.
W częstochowskim sanktuarium, odwiedzanym w sierpniu przez dziesiątki tysięcy pielgrzymów, tryptyk umieszczono w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika - to jedna z bocznych kaplic jasnogórskiej bazyliki. Do końca sierpnia przy tym ołtarzu trwać będzie adoracja w intencji pokoju na świecie.
Gdański złotnik, Mariusz Drapikowski, jest m.in. twórcą bursztynowej sukienki na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, srebrnej kopuły zwieńczającej tabernakulum oraz srebrnych figur św. Pawła Pustelnika i św. Kazimierza w Kaplicy Matki Bożej.
O dzieło przeznaczone dla Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie Drapikowskiego poprosiło kiedyś stowarzyszenie międzynarodowych pielgrzymów. Początkowo miała to być monstrancja, potem projekt rozrósł się do całej nastawy kaplicy adoracyjnej. Ponieważ w jerozolimskiej bazylice nie ma miejsca do wieczystej adoracji, nastawa trafi ostatecznie do kaplicy między III a IV stacją Drogi Krzyżowej. Stacje te znajdują się na terenach należących do kościoła ormiańskiego w Jerozolimie. MAB
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.