Aspalat pospolity "Zielem Roku 2008"

<strong>Aspalat pospolity (Aspalathus linearis) należący do rodziny bobowatych (Fabaceae), zwany czerwonokrzewem, został uznany przez specjalistów &quot;Zielem Roku 2008&quot;.</strong> Roślina lecznicza roku wybierana jest od 14 lat. O wyborze decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz nadzieje związane z jej skutecznością w leczeniu chorób.

"Napar z czerwonokrzewu (rooibos) jest ostatnio bardzo popularnym prozdrowotnym napojem w wielu krajach Europy. Przygotowuje się go i spożywa w sposób podobny jak zwykłą herbatę. Najlepsze walory smakowe uzyskuje się jednak w postaci zmrożonego napoju" - powiedział w poniedziałek PAP prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego, dr Jerzy Jambor.

Napar sporządzony z tegorocznego "Ziela roku" nie zawiera kofeiny, jest tradycyjnie stosowany w różnego rodzaju schorzeniach przewodu pokarmowego, m.in. w przypadkach kolek u niemowląt, a także egzemy, poparzeń słonecznych i trądziku. Stosowany jest także w kosmetyce.

Rodzaj aspalat liczy prawie 250 gatunków rosnących dziko na południu Afryki. "To miotlasto rozgałęziony krzew, osiągający wysokość do 2 metrów. Owocem jest niewielki, nie przekraczający 1,5 centymetra, owłosiony strąk. Występuje dziko tylko wokół gór Cedarberg. Jego plantacje znajdują się na terenie zachodniej Prowincji Przylądkowej Republiki Południowej Afryki. Pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli aspalat, byli osadnicy holenderscy" - mówi Jambor.

Przed wojną sezon zbioru ziół rozpoczynał się po dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a kończył - w dniu Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierano w tym właśnie okresie i dopiero od momentu poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych.

Niektóre zioła stosowane od stuleci straciły dziś swoje dawne znaczenie w lecznictwie (ruta zwyczajna, chaber bławatek, biedrzeniec mniejszy), ale nadal wiele z nich należy do podstawowych roślin leczniczych. "Chętnie używany jest przeciwzapalny rumianek, skuteczna w zaburzeniach trawiennych mięta, przeciwdepresyjny dziurawiec, uspokajająca melisa, działająca ściągająco i przeciwpotnie szałwia" - powiedział Jambor.

Do ziołowej wielkiej piątki stosowanej od stuleci po dzień dzisiejszy należy rumianek, mięta, dziurawiec, melisa i szałwia. "Bez tych ziół trudno sobie wyobrazić współczesne lecznictwo" - twierdzi Jambor.

W poprzednich latach tytuły roślin roku zdobyły: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczocha, aloes, aronia, czarci pazur, żeń-szeń, melisa, tymianek i męczennica cielista.

Tytuł "Ziela Roku" zostanie oficjalnie ogłoszony w piątek 15 sierpnia, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza w wielkopolskiej Klęce. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera