O nowościach technicznych opracowywanych na potrzeby \"medycyny na odległość\" dyskutowali w piątek i sobotę uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Telemedycyny i Telekomunikacji Multimedialnej w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy http://www.ifps.org.pl/kajetany.html w Kajetanach pod Warszawą.
OPERACJA NA EKRANIE KOMÓRKI
Jako absolutną nowość na polskim rynku przedstawiono system, który umożliwia śledzenie operacji na ekranie telefonu komórkowego. Dzięki temu lekarz-konsultant może z dowolnego miejsca udzielać wskazówek lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Na wyświetlacz telefonu obraz będzie przekazywany przez kamery z sali operacyjnej.
System, który w piątek w Kajetanach zaprezentowano publicznie po raz pierwszy, opracowały wspólnie Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy oraz firma Polkomtel http://www.plusgsm.pl/
ZMIERZ HAŁAS - CHROŃ SŁUCH
Zaprezentowano także inne najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinie telemedycyny, wśród nich m.in. polski program monitorowania hałasu, opracowany przez lekarzy z Kajetan i inżynierów z Politechniki Gdańskiej http://www.pg.gda.pl
Jak tłumaczył reprezentujący obie te placówki prof. Andrzej Czyżewski, urządzenie wmontowane w telefon komórkowy umożliwia pomiar hałasu. Gdy pokaże ono, że w miejscu, gdzie przebywamy hałas jest wyjątkowo uciążliwy, mamy szansę uniknąć np. szumów upośledzających słuch.
OPERACJE NEUROCHIRURGICZNE Z PITTSBURGA
Ważnym elementem spotkania była telekonferencja z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu http://www.pitt.edu/ Dzięki transmisji po dwukierunkowych łączach amerykańscy specjaliści mogli uczestniczyć w obradach w Kajetanach i przedstawić m.in. własne metody prowadzenia wirtualnych operacji neurochirurgicznych.
W dwudniowych obradach wzięło udział blisko 120 uczestników z różnych krajów świata, m.in. z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Nigerii, Włoch, Gruzji, Ukrainy i Polski.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.