O tym, że alkoholizm jest prawdziwą, straszną chorobą i że bardzo trudno pomóc alkoholikowi pisze w "Wyznaniu lekarza" psychiatra, specjalista terapii uzależnień dr n. med. Bohdan Woronowicz, lekarz który jako jeden z pierwszych zaczął stosować w Polsce techniki stworzone przez ruch AA.
Artykuł "Wyznanie lekarza" powstał na prośbę ruchu AA w Polsce, który w tym roku obchodzi 30. rocznicę działalności. Tekst znalazł się w nowym polskim wydaniu książki "Anonimowi Alkoholicy" zwanej przez członków wspólnoty "Wielką Księgą". Jest to praca zbiorowa napisana pod kierunkiem twórcy AA, Amerykanina Billa W. (w ruchu AA zasadą jest przedstawianie się tylko imieniem).
W oryginalnej wersji publikacja zawiera artykuł dr. Williama Duncana Silkwortha - pierwszego lekarza, uznanego przyjaciela Anonimowych Alkoholików.
Wydana na płycie CD nowa polska wersja będzie miała formę dźwiękową. Nagrany zostanie tekst książki i oprócz artykułu dr. Silkwortha znajdzie się tam również "Wyznanie lekarza" dr. Woronowicza.
W "Wyznaniu" dr Woronowicz opisuje, w jaki sposób wybrał zawód specjalisty terapii uzależnień, której celem jest pomoc chorym ludziom i jak korzystał z doświadczeń ruchu AA udoskonalając psychoterapię alkoholizmu stosowaną w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
"Nie mam pewności, czy dziś dzisiejszym nadal zajmowałbym się pomaganiem alkoholikom, gdyby nie moja przygoda z Wspólnotą" - opowiada specjalista.
"Wątpię, czy byłbym w stanie zrozumieć, na czym polega istota alkoholizmu i jego leczenia, gdyby nie to, że poświęciłem niezliczone godziny na uczestniczenie w otwartych mityngach AA, a później zobaczyłem, jak wyglądają mityngi AA, Al-Anon, Alateen i DDA w innych krajach oraz w jaki sposób Program Dwunastu Kroków jest wykorzystywany w pracy ośrodków zajmujących się profesjonalną terapią uzależnień" - zwraca uwagę.
Nowe wydanie "Wielkiej Księgi" powstaje przy okazji 30. rocznicy działaniu ruchu AA w Polsce.
Główne obchody - Zlot 30-lecia AA w Polsce - odbyły się w dniach 27-29 sierpnia w Krakowie.
PASP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.