Najnowsze badania geofizyczne w jaskini Obłazowej na Podhalu (powiat Nowy Targ http://www.nowy.targ.pl/ - jednym z najważniejszych stanowisk paleolitycznych w Polsce - ujawniły istnienie zasypanych korytarzy.
\"Może to być sensacja nie tylko archeologiczna, ale i speleologiczna\" - ocenia kierujący badaniami doc. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN http://www.iaepan.edu.pl/
GEOFIZYCZNE SONDAŻE
We współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi http://www.wnoz.us.edu.pl/ Uniwersytetu Śląskiego wykonane zostały sondaże geofizyczne we wnętrzu jaskini i jej najbliższym otoczeniu.
Wykazały one, że poza znaną i zbadaną już częścią jaskini są jeszcze zawalone, lub zamulone rozległe korytarze i być może obszerna komora.
Niewielkie zapadlisko na polu kilkadziesiąt metrów od jaskini okazało się głębokim lejem krasowym.
Prawdopodobnie łączy się on z podziemną częścią jaskini. Był tu kiedyś przepływ podziemnej rzeki.
\"Jaskinia Obłazowa była zamieszkiwana już ponad 50 tys. lat temu. Jej podziemne części zostały zasypane znacznie później. Dlatego w głębszych partiach mogły zachować się nienaruszone ślady jej najstarszych mieszkańców\" - spodziewa się doc. Valde-Nowak.
\"Byłoby wspaniale, gdybyśmy znaleźli taką +zapieczętowaną+ przed tysiącami lat komorę ze śladami pobytu ludzi\" - dodaje.
BADANIA WARSTW OSADNICZYCH
W czasie wcześniejszych badań jaskini rozpoznano w niej 11 warstw osadniczych.
Szczególnie interesująca była warstwa ósma datowana na ok. 30-28 tys. lat p.n.e., która zawierała liczne ozdoby oraz narzędzia z kamienia i rogu - w tym słynny już bumerang z kości mamuta.
Były tam także obcięte ludzkie palce - najstarsze szczątki ludzkie znane z ziem polskich. Jaskinia spełniała w tym czasie rolę jakiegoś sanktuarium.
Najnowsze badania zostały przeprowadzone w lipcu.
\"Planujemy w przyszłym roku szczegółowe badania, do których musimy się przygotować organizacyjnie i finansowo\" - zaznacza doc. Valde-Nowak.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
23 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.