Coraz większe szkody wyrządzane przez bobry na Podkarpaciu

Za szkody wyrządzone przez bobry BÓBR SWOJE, CZŁOWIEK SWOJE

\"Bobry niszczą przede wszystkim drzewa rosnące nad wodą, z których budują tamy, zapory i żeremia. Niszczą także obwałowania stawów rybnych w gospodarstwach hodowlanych i wały przeciwpowodziowe\" - mówi rzeczniczka wojewody Joanna Budzaj.

W tym roku bobry doprowadziły do zalania, lub podtopienia 23 ha upraw rolnych i leśnych. Zniszczyły 785 drzewek, 400 m bieżących grobli i 30 m dróg publicznych.

\"Najwłaściwszym rozwiązaniem, zmierzającym do minimalizacji szkód jest konserwacja cieków wodnych\" - mówi Budzaj.

Jak wylicza, chodzi głównie o umacnianie brzegów, usuwanie przeszkód uniemożliwiających swobodny spływ wód i montowanie w miejscach tam zbudowanych przez bobry urządzeń regulujących właściwy poziom wody.

Przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych zarządcy muszą uzyskać zezwolenie Ministra Środowiska http://www.mos.gov.pl na prowadzenie robót w miejscach bytowania zwierząt chronionych.

Na Podkarpaciu żyje około 2800 bobrów, które są objęte całkowitą ochroną.

JAK UZYSKAĆ RÓWNOWAGĘ

Bobry nie tylko niszczą uprawy, zalewają łąki i lasy, przekopują wały przeciwpowodziowe, ale również przywracają równowagę wodną, zwiększają różnorodność biologiczną i zabezpieczają tereny przed powodzią.

Choć bywają uciążliwymi sąsiadami, mają też bardzo korzystny wpływ na środowisko w którym żyją.

Naturalnie regulują retencję wody na danym obszarze.

W Bieszczadach działa np. program, w ramach którego w Rezerwacie Biosfery \"Karpaty Wschodnie\" http://www.oie.bdpn.pl/mab.html wypuszczono w latach 1993-2000 około 150 bobrów.

Bobry zadomowiły się tam - pomimo trudnego, górskiego terenu - dzięki opiece biologów.

Już po kilku latach tereny, na których żyją wypuszczone bobry zaczęły zmieniać się na korzyść.

Zwierzęta uregulowały cieki wodne na swoim terenie i zahamowały ich degradację, co pozwoliło na rozmnażanie się w tej okolicy wielu innych gatunków zwierząt.

PAP - Nauka w Polsce

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera