Polska w europejskim programie Alarm

Na poligonach w Karpatach, Dolomitach, Alpach i Pirenejach prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu Alarm badania zagrożeń powodowanych przez osuwiska.

W projekcie uczestniczą zespoły naukowe z uniwersytetów w Mediolanie i Modenie (Włochy), Strasburgu (Francja), Santander (Hiszpania), Lizbonie (Portugalia) i Amsterdamie (Holandia) oraz z polskiego Państwowego Instytutu Geologicznego http://www.pgi.gov.pl/, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN http://www.igipz.pan.pl/ i Instytutu Budownictwa Wodnego PAN http://www.ibwpan.gda.pl/

Jak mówi prof. Marek Graniczny z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), osuwiska stały się już problemem ogólnoeuropejskim.

\"Wszędzie obserwuje się intensyfikację procesów osuwiskowych. Występują one z coraz większą częstotliwością i mają coraz większy zasięg. Jest to spowodowane działalnością człowieka - zabudową i zagospodarowywaniem terenów podatnych na osuwiska\" - zwraca uwagę prof. Graniczny.

Na wybranych poligonach, reprezentatywnych dla różnego typu gór, przeprowadza się inwentaryzację osuwisk oraz ich fotograficzną i kartograficzną dokumentację.

Wykonywane są pomiary przemieszczeń powierzchniowych i wgłębnych oraz poziomu wód gruntowych, mających duży wpływ na powstawanie osuwisk.

Końcowym efektem tych badań będą mapy przedstawiające stopień podatności poszczególnych terenów na zagrożenia osuwiskami.

\"Mamy już bogate doświadczenia w badaniach osuwisk w Polsce, głównie w Karpatach, prowadzonych od lat przez Oddział Karpacki PIG. Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą nowego projektu - trójstronnej współpracy Polski, Czech i Słowacji w badaniach osuwisk w strefie granicznej tych krajów\" - przypomina prof. Graniczny.

Udział Polski w projekcie Alarm (Assessment of landslide risk and mitigation in mountain areas) jest finansowany z V Programu Ramowego UE oraz przez KBN http://www.kbn.gov.pl. Koordynatorem programu jest włoski Instytut Badań w dziedzinie Ochrony Hydrogeologicznej http://www.irpi.cnr.it/ oddział w Padwie.

Informacje na temat udziału Polski także w innych unijnych projektach można znaleźć m.in. na stronach Serwisu Cordis http://www.cordis.lu/

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

15 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera