Antykorozyjne działanie Kotaminy Plus

Wielofunkcyjny preparat, służący m.in. przeciwdziałaniu korozji w kotłach elektrociepłowniczych, opracowano w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej \"Blachownia\" w Kędzierzynie-Koźlu.

Kotaminę Plus można stosować w elektrowniach i elektrociepłowniach, a także obiegach wody grzewczej.

\"Środek służy korekcji obiegów wodno-parowych w energetyce. Dodawany do wody zasilającej kotły grzewcze powoduje opóźnienie korozji kotłów, rur i oprzyrządowania\" - mówi koordynator projektu, dr Wojciech Jerzykiewicz.

Środek wpływa na poprawę wymiany ciepła usuwając z powierzchni osady mineralne i korozyjne. Zabezpiecza także przed narastaniem osadów.

W skład preparatu wchodzą odporne na wysoką temperaturę aminy i poliaminy. Wytrzymuje on temperaturę 550 st. C.

Środek ten jest ulepszoną wersją powstałej 10 lat temu Kotaminy C, która była mniej odporna na temperaturę. Konieczne było stosowanie jej w większych ilościach.

Preparat opracowano we współpracy międzynarodowej w ramach programu naukowego Eureka. Z polskiej strony pracowali nad nią dr Wojciech Jerzykiewicz, dr inż. Marian Kozupa, inż. Sławomir Twardowski, inż. Marian Maciejko, Energopomiar Gliwice i Ekochem Gliwice.

Wśród zagranicznych instytucji w pracach uczestniczyły: amerykańska firma Rhom and Hass, Instytut Energetyczny w Kownie i Wyższa Szkoła z Bonn.

Obecnie środek jest stosowany w kilku zakładach w Polsce, m.in. w elektrowni w Połańcu i ciepłowni w Elblągu.

W 2003 roku preparat został nagrodzony brązowym medalem na V Międzynarodowej Wystawie Wynalazków \"Innowacje\" w Gdańsku.

* Nauka w Polsce - Bogusława Szumiec-Presch *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera