Najgorętsza woda świata

Na dnie Oceanu Atlantyckiego, na głębokości ponad 3 kilometrów,
odkryto najgorętszą wodę świata.

Wydobywająca się z dna morza ciecz o temperaturze przewyższającej 400 stopni Celsjusza, przypomina zwykłą wodę, ale cechuje ją mniejsza gęstość - twierdzą naukowcy.

Przegrzana woda pod bardzo wysokim ciśnieniem - czyli w stanie nadkrytycznym - rozpuszcza różne substancje, w tym związki metali, dużo wydajniej niż zwykła woda czy para wodna. Już wcześniej naukowcy obserwowali zachowanie przegrzanej wody w laboratoriach, ale po raz pierwszy natrafili na nią w środowisku naturalnym.

Andrea Koschinsky z Uniwersytetu Bremeńskiego, która dokonała tego odkrycia, uważa, że do pewnego stopnia tłumaczy ono, w jaki sposób metale (takie jak miedź, złoto i żelazo) trafiły z wnętrza Ziemina dno oceanu. PPI

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera