Człowiek i szympans mieli wspólnego przodka około 5-7 mln lat temu i ich sekwencje DNA niewiele się różnią. Biorąc pod uwagę wielkość genomu jest to jednak 40 mln różnic - mówił prof. Włodzimierz Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, w trakcie sesji PAN \"Ewolucja Homo sapiens\", która odbyła się 3 czerwca 2004 roku w Warszawie.
Ponieważ regiony kodujące i regulatorowe łącznie zajmują około 2-3 proc. genomu, około 1 mln różnic występuje w miejscach funkcjonalnie ważnych, które mogą odpowiadać za różnice fenotypowe.
Człowiek i szympans jak wszystkie inne gatunki powstawały w długotrwałym procesie biologicznej ewolucji w wyniku postępujących mutacji czyli zmian w genach.
Mutacje wpływające korzystnie na adaptację organizmu do środowiska, zwiększające jego zdolność do przeżycia i rozmnażania się - ulegały upowszechnieniu. Mutacje niekorzystne ulegały eliminacji z puli genów w procesie naturalnej selekcji. ULA, MBA
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.