Samice delfinów butlonosych pilnują swoich młodych przed porwaniem
przez inne samice ze stada - informuje amerykańska zoolog na
łamach pisma "Marine Mammal Science".
Jak dodaje, delfiny butlonose są zwierzętami społecznymi. Młody osobnik, zaraz po urodzeniu, spotyka wiele dorosłych samic, które może pomylić ze swoją matką. "Najbardziej oczywiste wyjaśnienie matczynych sygnałów jest takie, że matka chce utrzymywać ciągły kontakt z młodym" - tłumaczy.
Zdaniem Fripp, celem tych gwizdów jest wywołanie procesu zwanego wdrukowaniem, który występuje u wielu gatunków zwierząt. Dzięki niemu w pewnym konkretnym momencie życia u młodego osobnika może utrwalić się jakaś wiedza lub umiejętność. U piskląt niektórych gatunków ptaków wiedza o tym, kto jest ich matką, utrwala się na stałe w krytycznym okresie zaledwie kilku godzin po urodzeniu, u ssaków mogą to być tygodnie.
U delfinów wdrukowanie może zapobiec porywaniu młodych przez inne samice ze stada - uważa Fripp. "Takie wypadki prawie zawsze zdarzają się w pierwszym dniu życia młodego delfina. Później, jak już młode nauczy się, kto jest jego matką, jest to prawdopodobnie trudniejsze" - wyjaśnia badaczka. KRX
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.