W miejscowości Stanford-le-Hope w hrabstwie Essex (południowo-
wschodnia Anglia) odsłonięto pierwszą w Wielkiej Brytanii tablicę
ku czci Josepha Conrada (1857-1924) - pisarza urodzonego w
polskiej rodzinie, który pisał w języku angielskim.
Tablica zostanie umieszczona w murze otaczającym teren, na którym znajdował się wywodzący się jeszcze ze średniowiecza dom (Ivy Walls), który Conrad wynajmował od marca 1897 do października 1898 roku. Sam dom został zburzony w latach 50. XX wieku i na jego miejscu stoi inny.
Conrad osiadł w Stanford-le-Hope w 1896 roku, początkowo w domu- bliźniaku przy Victoria Road niedaleko stacji kolejowej. Dwa lata wcześniej w wieku 36 lat odszedł ze służby w brytyjskiej marynarce handlowej. W Essex zamieszkał z żoną Jessie George i ukończył swą powieść "Murzyn z załogi +Narcyza+". Tu także powstały "Laguna" i "Placówka Postępu".
Według dyrektora lokalnego muzeum miejskiego Jonathana Cattona, Conrad osiadł w Stanford-le-Hope, dlatego, że miał tu bliskich przyjaciół, łatwy dojazd do Londynu koleją i mógł żeglować u ujścia Tamizy na swej łódce "Nellie". Catton nie wyklucza, że właśnie tu Conrad powziął zamysł napisania "Jądra Ciemności". Na podstawie tej książki Francis Ford Coppola w 1979 roku nakręcił głośny film "Czas Apokalipsy" z Marlonem Brando w roli głównej.
Conrad nie czuł się dobrze w Ivy Walls, w pracy przeszkadzali mu koczujący w pobliżu pracownicy sezonowi. Przez pewien czas mieszkał w Londynie, a pod koniec życia w Kencie. Pochowany jest na cmentarzu w Canterbury pod swoim rodowym nazwiskiem, jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski.
"Joseph Conrad był pisarzem europejskim, dziś powiedzielibyśmy globalnym, który poruszał się swobodnie w kulturze polskiej, francuskiej i brytyjskiej. Jest on jednym z więzów łączących Polskę z Wielką Brytanią, choć o swoim stosunku do świata pisał tylko po angielsku" - powiedziała Anna Tryc-Bromley.
"Conrad nie miał w życiu zbyt wielu punktów orientacyjnych, ale te, którymi się kierował miał bardzo silne: moralność, etyka pracy i więź z morzem" - zauważył radny Thurrock, Eddie Hardiman.
Urodzony w Berdyczowie (dziś obwód żytomierski Ukrainy) w polskiej rodzinie Korzeniowski został osierocony w wieku lat 11, w wieku 16 lat wstąpił w Marsylii do francuskiej marynarki handlowej. W 1886 roku uzyskał brytyjskie uprawnienia do kierowania statkiem i naturalizował się. Jego pozycję na brytyjskim rynku czytelniczym zapewniła mu książka "Los" z 1913 r. ASW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.