Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej 10 lipca udali się na
Giewont w celu zbadania stanu krzyża na szczycie góry. Badacze
wykonają odwierty i wezmą próbki materiału.
Wynikiem badań może być zalecenie wzmocnienia krzyża i remontu fundamentu.
Naukowcy razem ze sprzętem potrzebnym do badań, na pokładzie śmigłowca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego polecieli na Wyżnią Przełęcz Kondracką pod Giewontem, skąd pieszo udadzą się na szczyt Giewontu.
Na wrzesień zaplanowano kolejne badanie. Wtedy naukowcy z pomocą przyrządów geodezyjnych sprawdzą, czy krzyż stoi pionowo.
Gdy kilka lat temu przeprowadzono wstępne badania okazało się, że żelazny krzyż przez lata uległ zniszczeniu.
Krzyż na Giewoncie (1894 m n.p.m.) postawili górale z Zakopanego w 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza, Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 metra wysokości, z czego 2,5 leży pod skałami. SZB
PAP - Nauka w Polsce
bsz/tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.