
<p>Kwitnące na niebiesko bodziszki, żółte, czerwone, purpurowe i różowe liliowce oraz mieczyki i kanny - m.in. te rośliny warto zobaczyć podczas <strong>lipcowego spaceru w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. </strong></p>
W pełni kwitnienia znajdują się obecnie lilie. "W naszym ogrodzie najliczniejsza grupa w kolekcji lilii (149 taksonów) to odmiany zaliczane do mieszańców azjatyckich. Mają one kwiaty w różnych barwach, od białej do ciemnoczerwonej, przez wszystkie odcienie barwy żółtej i pomarańczowej. Są także odmiany o kwiatach różowych - opowiada pracownik Ogrodu, Wojciech Dmuchowski. - Mniej licznie reprezentowane są znane przede wszystkich z kwiaciarni odmiany z grupy mieszańców orientalnych, o wielkich, białych lub różowych kwiatach. Poza nimi w kolekcji mamy kilka gatunków, m.in.: lilia biała (Lilium candidum) i lilia królewska (Lilium regale)".
Kwitnienie rozpoczynają także mieczyki. W powsińskim ogrodzie rosną 94 odmiany o najróżniejszych barwach kwiatów. W końcu miesiąca zakwitną także kanny.
W ogrodzie bylinowym warto zwrócić uwagę na kolekcję host, których ozdobne liście prezentują się bardzo okazale, wiele z tych gatunków właśnie teraz rozwija swoje kwiaty. Kwitną także liczne odmiany tawułek, które różnią się między sobą zarówno wysokością (od 20 do 100 cm) jak i kolorem (białe, różowe, czerwone w różnych odcieniach).
Nie sposób także pominąć kolekcji róż, których w ogrodzie zgromadzono ponad 400 odmian. "Co prawda nie zobaczymy już niektórych róż parkowych, które kwitną w czerwcu, ale w pełni kwitnienia będzie jeszcze wiele odmian rabatowych, okrywowych i wielkokwiatowych a także róż pnących" - wyjaśnia Dmuchowski.
W arboretum można oglądać kwiaty kielichowca i wielu odmian powojników. Pięknie rozkwita także katalpa bignoniowata oraz drzewko o nazwie mydleniec (Koelreuteria) o żółtych kwiatach zebranych w duże wiechy.
Dmuchowski zachęca także do odwiedzenia kolekcji roślin leczniczych i przyprawowych, a także kolekcji drzew i krzewów owocowych, gdzie dojrzewają owoce agrestu, porzeczki czarnej i czerwonej oraz ciekawe krzyżówki: porzeczkoagrest i malinojeżyna. W lipcu można jeszcze obejrzeć owoce morwy.
***
Imprezy:
Koncerty XIII Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach” 2008:
- 06.07. godz.14.00 i 15.00 - Paweł Skowroński, Karolina Marchlewska
- 13.07. godz.14.00 i 15.00 - Aleksander Dębicz, Paweł Filek
- 20.07. godz.14.00 i 15.00 - Katarzyna Mościcka, Grzegorz Skrobiński
- 27.07. godz.14.00 i 15.00 - Agata Górska, Monika Rosca
Wystawy:
Galeria „fangorówka”
28 czerwca – 27 lipca - „Pejzaże” wystawa malarstwa Christofa Mika (Essen, Niemcy) i Reinharda Wieczorka (Bottrop, Niemcy).
Centrum edukacji przyrodniczo-ekologicznej
4 lipca – 3 sierpnia - Wystawa rysunków Jerzego Szczepankiewicza p.t. „W stronę koloru”
Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”
- „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
- „W cieniu Borobudur” – nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali). ESZ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.