Psy są w stanie rozpoznawać po zapachu komórki raka jajnika -
dowodzą szwedzkie badania. Zdaniem autorów artykułu na łamach
pisma "Integrative Cancer Therapies", może to pomóc w rozwoju
metod wczesnej diagnostyki tego nowotworu.
Ostatnio pojawiało się wiele badań, które dowodziły, że odpowiednio wytresowane psy mogą wykrywać różne nowotwory po ich specyficznej woni. W ten sposób czworonogi są na przykład w stanie rozpoznać raka pęcherza na podstawie badania moczu.
Naukowcy pod kierunkiem dr. Gyoergy\\'ego Horvatha ze Szpitala Uniwersyteckiego w Goeteborgu we współpracy z kolegami ze szwedzkiego i węgierskiego Klubu Pracujących Psów uczyli zwierzęta rozróżniać po zapachu różne typy i stopnie zaawansowania raka jajnika, w tym bardzo przypadki wczesne.
Okazało się, że zapach wydzielany przez komórki raka jajnika rzeczywiście różni się od innych ginekologicznych nowotworów złośliwych, jak rak szyjki czy rak śluzówki (tzw. endometrium) macicy i jest rozpoznawany przez psy. Badania wykazały też, że raki jajnika we wczesnym stadium rozwoju emitują ten sam odór co raki zaawansowane.
"Nasza praca dowodzi, że najczęstsze typy raka jajnika charakteryzują się specyficznym zapachem wyczuwanym przez wytresowane psy" - napisali autorzy artykułu.
Naukowcy nie przewidują raczej, że psy będą stosowane w praktyce klinicznej do diagnostyki raka jajnika. W czasie pracy mogą bowiem podlegać zbyt wielu wpływom, co mogłoby obniżać dokładność testu. Jednak w ściśle kontrolowanych warunkach mogą brać udział w eksperymentach, które pozwolą lepiej zrozumieć zdolność nowotworów do wydzielania specyficznych cząsteczek zapachowych. W przyszłości powinno to zaowocować skutecznymi metodami wczesnej diagnostyki tych schorzeń, a co za tym idzie większym odsetkiem wyleczeń chorych, ocenia ocenia edytor pisma "Integrative Cancer Therapies", Keith I. Block. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.