Uczelnie i instytucje

Poznań/ List intencyjny ws. wspólnych działań zapobiegających suszy

02.04.2026. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (5L), prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu Rafał Ratajczak (4P), członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski (2P) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (3L) na podpisaniu listu intencyjnego w Poznaniu, 2 bm. List dotyczy międzyinstytucjonalnej współpracy w zakresie wspólnego i skoordynowanego przeciwdziałania skutkom suszy na terenie Wielkopolski. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk
02.04.2026. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (5L), prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu Rafał Ratajczak (4P), członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski (2P) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (3L) na podpisaniu listu intencyjnego w Poznaniu, 2 bm. List dotyczy międzyinstytucjonalnej współpracy w zakresie wspólnego i skoordynowanego przeciwdziałania skutkom suszy na terenie Wielkopolski. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Łącznie 14 instytucji podpisało w czwartek w Poznaniu porozumienie dotyczące wspólnych działań mających zapobiegać skutkom suszy w Wielkopolsce. „Taka współpraca jest bardzo potrzebna” - zaznaczyła obecna przy podpisaniu listu intencyjnego szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska.

Do czwartkowego porozumienia przystąpiło łącznie 14 różnych instytucji, w tym m.in. samorząd województwa oraz regionalne oddziały Wód Polskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

- To jest pierwszy krok. Wytężona, ciężka praca, po to, byśmy gromadzili wodę i budowali zasoby wodne na przyszłe pokolenia jest dopiero przed nami - zaznaczył prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Rafał Ratajczak.

Wyjaśnił, że na bazie porozumienia mają zostać podjęte działania m.in. w obszarze edukacji, ale też wymiany informacji, finansowania, w tym upraszczania zasad udzielanego wsparcia oraz prowadzenia inwestycji na rzecz zwiększania retencji. WFOŚIGW ma koordynować prace poszczególnych instytucji, a także stworzy agendę działań krótkoterminowych i długofalowych.

Ratajczak przekazał, że w tym roku wojewódzki fundusz przeznaczy 80 mln zł na dotacje i pożyczki dla działań takich jak np. rozwój małej retencji na obszarach leśnych czy rozwój edukacji ekologicznej. Dodał, że w ramach nowego programu fundusz przeznaczy 7 mln zł na budowę i odbudowę zbiorników retencyjnych i instalacji gromadzących wodę.

Biorąca udział w podpisaniu porozumienia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wskazała na potrzebę intensyfikacji działań minimalizujących negatywne skutki suszy w centralnej części kraju, w tym w Wielkopolsce.

- Dalsze działania pojedynczych jednostek, które prowadzą działania zbyt wąsko, mało kompleksowo lub równolegle do innych, nie wchodzi w grę, więc taka współpraca jest bardzo potrzebna. Wierzę, że przyniesie to wymierne efekty - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że do tej pory np. samorząd Wielkopolski i wojewódzki fundusz ochrony środowiska prowadziły osobno własne inicjatywy mające przeciwdziałać skutkom suszy.

- Współpraca w tym zakresie pozwala nam podjąć działania tak, by one nie kanibalizowały się wzajemnie, tylko mądrze gospodarowały zasoby finansowe, by tworzyć skuteczny system działań powiązanych ze sobą - powiedziała.

Zaznaczyła, że negatywne skutki zmian klimatu w Wielkopolsce są odczuwane szczególnie mocno. W tym kontekście oceniła, że skład instytucji, jakie przystąpiły do porozumienia jest „kompleksowy”, tzn. są to jednostki podległe różnym resortom, np. infrastruktury czy rolnictwa.

Szefowa MKiŚ zapewniła, że jej resort wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponują pieniędzmi dla zainteresowanych przeciwdziałaniem suszy. - Tylko trzeba przejąć inicjatywę, rozpisać zadania i skutecznie zabiegać (o wsparcie finansowe) - powiedziała.

Mówiąc o problemie suszy Hennig-Kloska przypominała m.in. o problemie bezśnieżnych zim w ostatnich latach, które nie pozwalają na skuteczne odbudowanie zasobów wodnych naszego kraju. Wspomniała też o rosnącym zużyciu wody w aglomeracjach czy problemie marnowania tego zasobu.

- Jeżeli nie zaczniemy dbać o zasoby wodne w sposób szczególny, nie zaczniemy działać w sposób szczególny i wyjątkowy na rzecz retencji, to te problemy będą się nawarstwiać - podkreśliła.

Rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska podkreśliła wagę współpracy. - Tylko razem możemy zapobiec degradacji naszego środowiska - zaznaczyła.

Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda zaznaczył, że duże miasta mają do wykorzystania ponad 2,2 mld zł na adaptację do zmian klimatu. Dodał, że na inwestycje związane z zapobieganiem suszy - w skali kraju - Wody Polskie i Lasy Państwowe otrzymały po ponad 1 mld zł.

- Susza nie uznaje granic, więc tym bardziej cieszymy się, że wszystkie jednostki w tej sytuacji chcą ze sobą współpracować - powiedział.(PAP)

szk/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera