<strong>Pod koniec roku ukaże się książka prezentująca Polaków uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".</strong> Będzie to pierwsze polskie wydanie księgi, która na świecie ukazała się już w kilkunastu językach. "Publikacja obejmie sylwetki 5670 Polaków uhonorowanych tytułem do 2000 roku" - poinformowała dyrektor Fundacji Instytut Studiów Strategicznych (ISS) Anna Szymańska-Klich. Następni Sprawiedliwi zostaną ujęci w kolejnych publikacjach.
Egzemplarze sygnalne książki otrzymali w kwietniu premier Donald Tusk i prezydent Izraela prezydent Izraela Szimon Peres podczas wizyty prezydenta Izraela w Polsce.
Od 1963 roku Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie wyróżnia tytułem osoby, które z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Tytułem "Sprawiedliwego" wyróżniono dotychczas ponad 21 tys. osób, z czego największą liczbę - blisko 6 tys. - stanowią Polacy.
Polska publikacja księgi będzie jednocześnie setną książką wydaną przez Instytut Studiów Strategicznych, który w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia. Z okazji jubileuszu w ISS zorganizowano w dniach 19-20 czerwca międzynarodową konferencję "Europa w świecie - 50 lat współpracy".
"Mamy prawo do dumy z tego, jak udało nam się suchą stopą przejść od komunizmu do demokracji" - mówił podczas otwarcia konferencji jeden ze współzałożycieli ISS, Bogdan Klich. Jak podkreślił, "na tej drodze były drogowskazy". "Dla mojego pokolenia takim drogowskazem byli przywódcy +Solidarności+ z Lechem Wałęsą" - stwierdził minister.
Klich powołał się na słowa kard. Karola Wojtyły, wypowiedziane podczas uroczystości religijnych w Krakowie: "Nikt nie ma prawa rozliczać nas z naszej miłości do ojczyzny".
"Chciałbym trawestując te słowa powiedzieć: nikt nie ma prawa zabierać nam, Polakom, naszych narodowych symboli. Nikt nie ma takiego prawa, bez względu na to, jakie są jego intencje: naukowe, polityczne, bardzo osobiste - nikt nie ma prawa zabierać nam Polakom takiego symbolu, jakim jest Lech Wałęsa" - powiedział.
"Dlatego nie pozwolimy - i chcę to zadeklarować w imieniu mojego środowiska politycznego - aby ktokolwiek odebrał nam tę własność, która jest własnością wszystkich Polaków" - podkreślił Klich.HP
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.