Zmarł prof. A.Strupczewski, specjalista ds. analiz bezpieczeństwa reaktorów energetycznych

Prof. Andrzej Strupczewski. 22.01.2014.  PAP/Rafał Guz
Prof. Andrzej Strupczewski. 22.01.2014. PAP/Rafał Guz

Zmarł profesor Andrzej Strupczewski, specjalista w dziedzinie analiz bezpieczeństwa reaktorów energetycznych, od lat związany z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek.

Prof. Andrzej Strupczewski przez ponad 65 lat pracował w Instytucie Badań Jądrowych, następnie Instytucie Energii Atomowej i Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Pracę w Instytucie rozpoczął przy reaktorze EWA w Instytucie Badań Jądrowych, po ukończeniu studiów na Wydziale Konstrukcyjnym (obecnie: Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa) Politechniki Warszawskiej o specjalności energetyka jądrowa - przypomniano na stronie NCBJ.

Był specjalistą w obliczeniach i pomiarach cieplno-przepływowych. Miał udział w podnoszeniu mocy reaktora EWA od 2 do 10 MW. Następnie aktywnie pracował przy rozruchu reaktora MARIA i był kierownikiem Rozruchu Technologicznego Reaktora w lipcu 1974 roku. W kolejnym etapie pracy był kierownikiem Zakładu Inżynierii Reaktorowej, w ramach którego realizowano programy pętlowo-sondowe dla reaktora MARIA.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku pracował jako ekspert w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, specjalizując się w ocenie bezpieczeństwa reaktorów energetycznych typu WWER-440. W ostatnich latach pracy w NCBJ był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego, w ramach której bardzo klarownie i jasno formułował wnioski wynikające z oceny bezpieczeństwa układów technologicznych reaktora MARIA. Prof. Strupczewski był również członkiem zespołu ds. opracowania reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA. Był także autorem książek w zakresie bezpieczeństwa energetyki jądrowej.

Popularyzował wiedzę na temat energii i często wypowiadał się na temat bezpieczeństwa elektrowni jądrowych dla mediów i na konferencjach specjalistycznych.

W 2015 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w wieku 88 lat. Pogrzeb profesora odbędzie się 21 lutego w Starej Miłosnej. (PAP)

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera