Test ułatwiający wczesne wykrycie raka jajnika jednym z projektów z dofinansowaniem z KPO

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opracowanie testu wykrywającego raka jajnika na podstawie badania próbki krwi zakłada jeden z projektów, który będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Agencja Badań Medycznych wybrała 57 projektów biomedycznych ze zgłoszonych 224.

Agencja ogłosiła wyniki konkursu na realizację badań w obszarze biomedycznym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w czwartek w Warszawie. Mogły w nim startować m.in. publiczne uczelnie, instytuty badawcze, instytuty PAN. Kwota dofinansowania to od dwóch do 15 mln zł na przedsięwzięcie; w sumie 450 mln zł.

Jeden z projektów zakłada opracowanie ekonomicznego testu, który pozwoli na wczesne wykrywanie nowotworów. Rozwiązanie polega na badaniu markerów nowotworowych bezpośrednio w płynach biologicznych, czyli np. krwi.

Dr hab. Anna Żaczek podkreśliła, że rak jajnika jest "cichym zabójcą": u 75 proc. pacjentek zostaje rozpoznany dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Tymczasem - dodała - rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania guza.

Opracowany test ma pomóc w wykrywaniu raka na wczesnym etapie.

Kolejny z zaprezentowanych projektów przewiduje monitorowanie efektów leczenia raka szyjki macicy, gardła środkowego lub narządów odbytowo-płciowych. Trzeci - integrację danych genetycznych i klinicznych w oparciu o sztuczną inteligencję w badaniach słuchu.

Wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała, że wybrane projekty mają budować pomost między nauką a praktyką kliniczną. "Pozwolą badania prowadzone przez naukowców przełożyć na praktykę, by z osiągnięć mogli w realny sposób skorzystać pacjenci" - dodała. Zaznaczyła, że przez lata ograniczeniem dla rozwoju biomedycyny w Polsce było niedostateczne finansowanie badań. "Mamy nadzieję, że środki z KPO w jakimś stopniu tę lukę wypełnią" - zaznaczyła.

Termin realizacji projektów to 31 marca 2026 r.(PAP)

kno/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy na tropie metody zwalczania chorobotwórczych pierwotniaków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: żyjemy w czasach epidemii neurologicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera