W poniedziałek ogłoszenie nominacji do „Klimatycznej bzdury roku 2024”

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Nominacje do plebiscytu „Klimatyczna bzdura roku 2024” zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek 20 stycznia. Później internauci będą mogą głosować na najbardziej absurdalną ich zdaniem wypowiedź medialną dotyczącą zmian klimatu.

Jak napisali w komunikacie nadesłanym do PAP organizatorzy plebiscytu, zmiana klimatu Ziemi to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom. „Jak dowiedziono na różne sposoby, mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem, a jego przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) w atmosferze. Mimo to wciąż zdarza się, że uczestnicy debaty publicznej negują podstawowe, potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu lub dzielą się własnymi wymysłami nie znajdującymi oparcia w faktach” – czytamy w komunikacie.

Wśród nominowanych w 11. edycji „Klimatycznej bzdury roku” pojawią się wprowadzające w błąd lub świadczące o ignorancji stwierdzenia na temat klimatu, które padły w polskojęzycznych mediach w 2024 roku.

Lista nominowanych wypowiedzi zostanie opublikowana w poniedziałek 20 stycznia około południa. Potem, od 20 do 26 stycznia, będą mogli na nie głosować internauci (na stronie klimatycznabzduraroku.pl). Ogłoszenie wyników 11. edycji plebiscytu nastąpi 28 stycznia.

W ubiegłym roku plebiscyt wygrała wypowiedź Marii Kurowskiej: „Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?”.

Organizatorem plebiscytu jest redakcja portalu Nauka o klimacie prowadzonego przez Fundację Edukacji Klimatycznej. Patronami medialnymi plebiscytu są: AszDziennik, Crazy Nauka i Doktor z Tiktoka.

Nauka w Polsce

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.06.2024. Siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ "Weekend z kryptologią" w Muzeum II Wojny Światowej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera