Francja/ Szkielet dinozaura sprzedany na aukcji za 4,7 mln euro

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na aukcji we Francji sprzedano szkielet dinozaura w około 80 procentach składający się z oryginalnych kości, pochodzących sprzed 150 milionów lat. Nabywca zapłacił za niego 4,7 mln euro - podała agencja AFP.

To największy taki relikt, jaki był przedmiotem aukcji we Francji. Szkielet ma ponad 20 metrów długości. Należał do roślinożernego dinozaura - apatozaura, który za życia ważył około 20 ton i dożył około 45 lat. Odkrywcy nazwali go Vulcain.

W 75-80 procentach szkielet składa się z oryginalnych 300 kości, odnalezionych w 2018 roku w stanie Wyoming w USA. Dalsze prace archeologiczne w latach 2019-21 sfinansował francuski inwestor i kości zostały przewieziono do Francji. Szkielet został zrekonstruowany. Do lata br. był eksponowany publicznie. Kości ułożono na metalowej konstrukcji, tak by dinozaur znajdował się w pozycji stojącej.

Warunki sprzedaży na aukcji przewidywały, że przyszły właściciel umożliwi paleontologom dostęp do dinozaura, by mogli prowadzić badania. Egzemplarz ma wyjątkową wartość naukową.

Aukcja odbyła się w zamku Dampierre-en-Yvelines, około 50 km od Paryża. Nabywca, który łącznie z opłatami zapłacił 6 mln euro, nie ujawnił swego nazwiska. Jest kolekcjonerem i zamierza wypożyczyć cenny obiekt któremuś z muzeów. Kilka placówek wyrażało zainteresowanie dinozaurem, ale nie mogły sobie pozwolić na jego kupno.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu

  • EPA/Danish Defence Command 27.09.2022

    Szwecja/ Badanie: metan z Nord Stream rozprzestrzenił się nad południowym Bałtykiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera