MRiT: nie podpisywaliśmy żadnej umowy z Axiom Space

Trzecia misja Axiom (Ax-3), 18 stycznia 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH. Dostawca: PAP/EPA.
Trzecia misja Axiom (Ax-3), 18 stycznia 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH. Dostawca: PAP/EPA.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało PAP, że nie podpisywało żadnej umowy z Axiom Space. Według amerykańskiego magazynu "Forbes" firma Axiom Space, która jest współorganizatorem komercyjnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), ma problemy finansowe.

Axiom Space zorganizowała jak dotąd trzy komercyjne loty na ISS; czwartym lotem ma być misja z udziałem polskiego astronauty - Sławosza Uznańskiego.

Artykuł, w którym opisane zostały kłopoty finansowe firmy Axiom Space, ukazał się w amerykańskim magazynie w połowie września. Według "Forbes" Axiom Space zalega swoim pracownikom z wypłatą wynagrodzeń za 2023 r. i jest też winna firmie SpaceX 670 milionów dolarów za wypożyczenie kapsuły Dragon do realizacji lotów komercyjnych. Wyliczono, że koszt wysłania jednego astronauty na ISS (w kapsule Dragon są cztery miejsca) to 41,9 miliony dolarów. "Forbes" podał, że firma Axiom Space zaniżała wyceny lotów komercyjnych, bo chciała budować dobre relacje z różnymi agencjami kosmicznymi na świecie.

4 sierpnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space podpisały porozumienia w sprawie lotu polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną – taka wiadomość nadal widnieje na stronie ministerstwa.

W odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz w sprawie problemów finansowych kluczowego partnera w misji kosmicznej, resort rozwoju napisał:„Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie podpisywało żadnej umowy z Axiom Space. Misja technologiczno-naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) realizowana jest na podstawie porozumienia między MRiT a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), które zostało zawarte w sierpniu 2023 r. Z informacji przekazanych MRiT wynika, że ESA pozostaje w stałym kontakcie z firmą Axiom Space, a przygotowania do lotu są kontynuowane zgodnie z przyjętymi założeniami”.

PAP poprosiła również o komentarz Europejską Agencję Kosmiczną. „Europejska Agencja Kosmiczna jest w stałym kontakcie z Axiom Space w celu realizacji misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty projektowego Sławosza Uznańskiego. Przygotowania przebiegają zgodnie z planem i ESA jest w pełni przekonana, że misja zostanie pomyślnie zrealizowana wspólnie z Axiom Space” - napisano w odpowiedzi.

Informacje o problemach finansowych Axiom Space potwierdził również amerykański portal „Ars Technica”. Dziennikarze przypomnieli, że dziesiątki pracowników straciło pracę. Z problemami finansowymi połączyli też decyzję o odejściu ze stanowiska dyrektora generalnego Axiom Space, Michaela Suffrediniego.

Brytyjski portal "The Register" dotarł do listu szefa firmy Axiom Space, Kamala Ghaffariana, skierowanego do klientów, inwestorów i partnerów firmy. W liście skarży się on na "nieprecyzyjny obraz" przedstawiony w artykule "Forbes", jednocześnie nie dementując podstawowych informacji.

„List nie odnosi się bezpośrednio do konkretnych liczb i twierdzeń jako nieprawdziwych, poza zapewnieniem, że perspektywy inwestycyjne firmy są pozytywne i że nadchodzi więcej środków finansowych. W raporcie 'Forbes' wspomniano o redukcjach etatów z powodu problemów z przepływem gotówki, natomiast Ghaffarian napisał: 'Nasz zespół optymalizuje strukturę organizacyjną'. Pisanie 'budujemy odważną wizję przyszłości i nic nas nie powstrzyma' może niewiele zdziałać, by uspokoić nerwowych klientów” – czytamy w artykule „The Register”.(PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera