Uczelnie i instytucje

Medycyna na Uniwersytecie Kaliskim oblegana przez chętnych z całej Polski

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tylko w jedno popołudnie chęć studiowania medycyny na Uniwersytecie Kaliskim zadeklarowało 100 osób. Uczelnia ma do dyspozycji 60 miejsc – powiedziała w piątek PAP Anna Miklas-Pęcherz z biura prasowego kaliskiej uczelni.

W czwartek po południu ruszyła rekrutacja na kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Chęć studiowania medycyny w Kaliszu zadeklarowało już 100 osób. Uczelnia ma do dyspozycji 60 miejsc. Zainteresowani mogą rejestrować się na stronie uczelni do 15 września – przekazała PAP Anna Miklas-Pęcherz z biura prasowego kaliskiej uczelni.

W porównaniu z innymi uczelniami w Polsce rekrutację w Kaliszu uruchomiono z trzymiesięcznym opóźnieniem. Władze UK nie mogły wystartować z naborem 3 czerwca, ponieważ los funkcjonowania wydziału lekarskiego na UK był uzależniony od decyzji Państwowej Komisji Akredytacyjnej(PKA).

Pierwszy nabór na medycynę odbył się w roku akademickim 2024/25. W 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zgłosiło się 1535 kandydatów a uczelnia przyjęła 90 studentów.

Od początku uruchomienie medycyny w Kaliszu krytykował samorząd lekarski. Zdaniem członków Naczelnej Izby Lekarskiej kierunki lekarskie za czasów PiS były otwierane na uczelniach kompletnie do tego nieprzygotowanych. W ocenie NIL kaliska uczelnia nie miała odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

Dlatego w kwietniu br. do Kalisza przyjechali eksperci z Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Sprawdzili bazę, zapoznali się z tytułami naukowymi kadry uczelni i szpitala oraz przeprowadzili hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.

W wyniku przeprowadzonej kontroli PKA wydała na początku sierpnia pozytywną ocenę programową na kształcenie przyszłych lekarzy w Kaliszu, ale na dwa lata. "W tym czasie uczelnia musi wykonać zalecenia wynikłe podczas kontroli, wśród nich są działania inwestycyjne" - powiedziała Anna Miklas-Pęcherz.

W celu uruchomienia rekrutacji potrzebna była jeszcze decyzja Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu uczelni limitu miejsc, którą wydano w czwartek.

Zdaniem władz uczelni zainteresowanie studiowaniem medycyny w Kaliszu jest ogromne. Codziennie odbierane są liczne telefony z dodatkowymi pytaniami w sprawie od chętnych z całej Polski. (PAP)

Ewa Bąkowska

bak/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera