W tym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego przypada 1 sierpnia. Oznacza to, że do 31 lipca, a więc w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, ludzkość zużyła tyle naturalnych zasobów, ile Ziemia byłaby w stanie odtworzyć w ciągu całego roku, poinformowała w czwartek organizacja Global Footprint Network.
Organizacja od 1971 r. oblicza tempo zużycia zasobów Ziemi. Gdy przed 53 laty zaczęła tę akcję, Dzień Długu (Earth Overshoot Day) przypadał na 25 grudnia, jednak od tej pory następuje coraz wcześniej. Obecnie zasoby naturalne planety są zużywane 1,7 razy szybciej, niż pozwala na to tempo regeneracji ekosystemów.
Poszczególne państwa zużywają zasoby naturalne z różną intensywnością, zauważył portal Euronews. Najwcześniej w ciągu roku - 11 lutego - Dzień Długu Ekologicznego przypada w leżącym nad Zatoką Perską Katarze. Na drugim miejscu jest Luksemburg - 20 lutego.
Zdaniem organizacji ograniczenie o połowę emisji dwutlenku węgla pochodzącej ze spalania paliw kopalnych przesunęłoby Dzień Długu o trzy miesiące. Inne strategie krajowe, takie jak tworzenie 15-minutowych miast - w których wszystkie niezbędne na co dzień usługi położone są w pobliżu - czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, również mogłyby pomóc w przesunięciu daty. (PAP)
os/ san/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.