FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) uruchomi z funduszy unijnych nowy konkurs TEAM NET FENG, przeznaczony dla naukowców pracujących w konsorcjach z biznesem. Każdy projekt ma szansę na finansowanie w wysokości 8-12 mln zł w okresie trzech lat. Łączny budżet to 178 mln zł do 2029 r.

Konkurs w działaniu TEAM NET FENG skierowany jest do zespołów naukowych działających w różnych organizacjach badawczych w Polsce, które stworzą konsorcjum złożone z dwóch lub trzech zespołów. W zależności od liczby zaangażowanych grup badawczych, można otrzymać od ponad 8 do ponad 12 mln zł na trzy lata. Konsorcja będą realizować projekty B+R, których efektem ma być opracowanie innowacyjnego i konkurencyjnego na rynku rozwiązania oraz skuteczny transfer wiedzy lub technologii.

„W działaniu TEAM NET FENG duży nacisk kładziemy zarówno na oryginalność pomysłu badawczego, jak i praktyczne zastosowanie wyników projektu. Oczekujemy komercjalizacji wyników badań bądź efektywnego transferu wiedzy czy technologii w formie licencji, zakładania spin-off’ów czy sprzedaży własności intelektualnej” – powiedział Radosław Kwapiszewski, kierownik Zespołu ds. Wsparcia Oceny Projektów i Komercjalizacji w FNP, cytowany w komunikacie przesłanym w piątek do mediów.

Pierwszy nabór wniosków zostanie otwarty 22 sierpnia 2024 i potrwa do 12 września 2024. Dofinansowanie projektu zostanie przyznane w drodze konkursu. Ocena wniosku składa się z trzech etapów: oceny formalnej i dwuetapowej oceny merytorycznej, dokonywanej przez ekspertów.

Od 20 czerwca 2024 na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dostępna jest pełna dokumentacja konkursowa, w której znajdują się szczegółowe zasady i warunki naboru.

Działanie TEAM NET jest realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). TEAM NET FENG oferuje finansowanie na projekty B+R dotyczące Zdrowia, Środowiska i Przemysłu 4.0, zdefiniowanych jako obszary o strategicznym znaczeniu gospodarczym.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera