Konsorcjum Cyber Science i instytut Emag będą współpracowały ws. cyberbezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z konsorcjum Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science będą współpracowali ze specjalistami Łukasiewicz - Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, prowadząc m.in. nowe projekty z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Przewiduje to porozumienie podpisane w poniedziałek w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, który jest jednym z partnerów konsorcjum.

Jeden z dyrektorów Cyber Science prof. Dariusz Szostek wyjaśnił PAP, że naukowcy konsorcjum i specjaliści EMAG już współpracowali przy projektach i badaniach. „Czas było to już całkowicie sformalizować, bo zamierzamy przygotować nowe projekty naukowo-badawcze, już zupełnie sformalizowane” - powiedział.

„Pracujemy na różnych poziomach: zarówno na poziomie dydaktycznym, jak i na poziomie naukowym. Przed nami nowe badania naukowe, w szczególności w aspekcie cyberbezpieczeństwa - przygotowujemy nowe wnioski o nowe granty, ażeby zabezpieczyć to, co mamy do zabezpieczenia” - streścił ideę porozumienia Szostek.

Szef Łukasiewicz-EMAG, prof. Artur Kozłowski uściślił, że instytut jest jednostką realizującą głównie badania aplikacyjne, stąd widzi swój udział w tworzeniu ekosystemu badawczego w tym zakresie. „Na co dzień współpracujemy z pracownikami badawczymi, z uniwersytetami, więc ta forma współpracy w obszarze zarówno sztucznej inteligencji, legislacji i cyberbezpieczeństwa przysporzy nam - zakładam - jeszcze więcej wspólnych szerszych, większych, interdyscyplinarnych tematów” - ocenił.

„Rozmawiamy np. o tym, żeby zastosować niektóre metody sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego w kwestii bezpieczeństwa - rozumiem przez to zagadnienia związane z wykrywaniem nowych rodzajów ataków, nowych rodzajów incydentów, zdarzeń, aby wprowadzić to potem do praktyki stosowanej i żebyśmy jako strona aplikacyjna mogli przygotować konkretną ofertę, produkt biznesowy dla klientów” - uściślił Kozłowski.

Przypomniał, że EMAG współpracuje już z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym NASK, który jest jednym z uczestników konsorcjum Cyber Science, m.in. w EMAG działa obecnie jedno z dwóch w kraju laboratoriów wykonujących dla jednostki certyfikującej NASK-PIB badania w zakresie oceny bezpieczeństwa produktów IT.

Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science jest konsorcjum naukowo-dydaktycznym powołanym przez Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnikę Śląską, w partnerstwie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Porozumienie ws. utworzenia konsorcjum podpisano w ramach 16. Szczytu Cyfrowego ONZ – Internet Governance Forum 2021 w grudniu 2021 r.

Partnerzy konsorcjum powołali je uznając, że praca nad bezpieczeństwem nowych technologii wymaga kompetencji technologicznych, społecznych, prawnych, a także zarządzania, marketingu i finansów. Współpraca odbywa się m.in. przez wspólne projekty badawczo-wdrożeniowe, wspólne projekty dydaktyczne (m.in. cieszące się popularnością studia podyplomowe) czy działania na rzecz środowiska akademickiego (edukacja studentów uczelni z zakresu cyberbezpieczeństwa).

Sygnatariusze umowy ws. współpracy konsorcjum Cyber Science i Łukasiewicz-EMAG sygnalizowali w poniedziałek, że ma ona dotyczyć cyberbezpieczeństwa m.in. w edukacji społeczeństwa o niebezpieczeństwach, jakie pojawiają się w kontekście używania nowoczesnej technologii, szczególnie wobec rozwoju rozwiązań typu DeepFake.(PAP)

Nauka w Polsce

mtb/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

  • 22.07.2024. Inauguracja pracy najnowszego radaru meteorologicznego działającego w sieci POLRAD, 22 bm. na Górze Świętej Anny. PAP/Krzysztof Świderski

    Opolskie/Na Górze św. Anny uruchomiono radar meteorologiczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera