RPA/ Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy

Wirus małpiej ospy, Adobe Stock
Wirus małpiej ospy, Adobe Stock

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Joe Phaahla ogłosił w środę, że 37-letni mężczyzna stał się pierwszą w kraju ofiarą śmiertelną małpiej ospy (mpox). W kraju potwierdzono laboratoryjnie pięć przypadków infekcji tej wirusowej odmiany ospy w ciągu kilku tygodni.

Phaahla ujawnił, że wszystkie zgłoszone przypadki mpox w RPA dotyczyły mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat, z których żaden nie podróżował ostatnio do regionów zmagających się z ogniskami ospy. Wskazuje to na potencjalny scenariusz lokalnego przenoszenia choroby zakaźnej.

"Wszystkie pięć przypadków zostało sklasyfikowanych jako ciężkie, wymagające hospitalizacji. Osoby dotknięte chorobą cierpiały na choroby współistniejące i zostały zidentyfikowane jako mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami" - dodał minister.

Małpia ospa jest bardzo rzadko występującą chorobą wirusową, która charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni i wysypką przypominającą krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zakazić się nią może każdy, kto ma bezpośredni kontakt z osobą chorą na mpox.

W kwietniu bieżącego roku epidemię mpox ogłosiła Republika Konga, po zarejestrowaniu 19 przypadków wirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia mpox został po raz pierwszy zidentyfikowany u ludzi w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. Od stycznia 2023 r. DRK zgłosiła ponad 20 tys. podejrzanych przypadków mpox i około tysiąca zgonów. (PAP)

tebe/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera