FNP wręczyła nagrody programu START stu najzdolniejszym polskim naukowcom

08.06.2024. Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Tomasz Guzik (L), prezes zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (P) oraz nagrodzeni: mgr Piotr Włodzimierz (4P), mgr Piotr Ostropolski-Nalewaja (3L), dr Anna Dobrowolska (4L), dr Justyna Kocik-Król (3P), mgr inż. Elżbieta Wątor (2P), dr inż. Erwin Wojtczak (2L) podczas uroczystości wręczenia stypendiów "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 8 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. (mr) PAP/Rafał Guz
08.06.2024. Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Tomasz Guzik (L), prezes zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (P) oraz nagrodzeni: mgr Piotr Włodzimierz (4P), mgr Piotr Ostropolski-Nalewaja (3L), dr Anna Dobrowolska (4L), dr Justyna Kocik-Król (3P), mgr inż. Elżbieta Wątor (2P), dr inż. Erwin Wojtczak (2L) podczas uroczystości wręczenia stypendiów "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 8 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. (mr) PAP/Rafał Guz

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) wręczyła nagrody stu najzdolniejszym polskim naukowcom w ramach programu START dla młodych naukowców przed trzydziestką. Nagrodzeni otrzymają po 30 tys. zł. Stypendia zostały przyznane po raz 32.

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród stu najzdolniejszym polskim naukowcom. Nagrody przyznała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej w ramach programu START. Jest to najstarszy w Polsce program stypendialny dla naukowców przed trzydziestką, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci i laureatki programu START w edycji 2024 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

„Dziedzina, którą się naukowo zajmuję – czyli historia seksualności – nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, więc dla mnie ta nagroda jest też ważnym sygnałem do innych historyków i historyczek, że to są badania, które warto robić. Liczę, że to będzie też takie nowe otwarcie dla tego pola badawczego. W tradycyjnej historiografii kwestie związane z płcią, ciałem i seksualnością są traktowane jako mało poważne, bo kojarzą się z życiem codziennym, które nie ma większego wpływu na wielkie procesy historyczne, a ja staram się w swoich badaniach pokazać, że jest zupełnie odwrotnie” – powiedziała PAP Anna Dobrowolska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, jedna z nagrodzonych w tej edycji konkursu.

Setka nagrodzonych w tym roku badaczy i badaczek (pełna lista nagrodzonych - https://www.fnp.org.pl/laureaci-start-2024/) została wybrana spośród 641 kandydatów i kandydatek. 34 proc. wszystkich nagrodzonych ma stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu to około 35 lat). Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia to ponad 3 mln zł.

Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniany jest ich dorobek naukowy. Wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy i badaczek reprezentuje nauki biologiczne, medyczne i nauki o Ziemi - 30 stypendiów. Nagrodzeni reprezentują Uniwersytet Warszawski (16 stypendystów), Politechnikę Wrocławską (13 stypendystów), Uniwersytet Jagielloński (11 stypendystów).

Od 2009 r. Fundacja przyznaje również wyróżnienia kandydatom i kandydatkom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób wynoszą 38 tys. zł. W tym roku otrzymali je: Elżbieta Wątor z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Justyna Kocik-Król z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Erwin Wojtczak z Politechniki Gdańskiej i Michał Nowakowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W ramach programu START przyznawane jest również Stypendium im. Barbary Skargi. Może je otrzymać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką została Anna Dobrowolska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od roku 2015 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w programie START przyznaje także wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego. Może je otrzymać laureat prowadzący badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii. Głównym kryterium wyróżnienia jest wyjątkowo wysoka jakość dorobku naukowego kandydata. W tym roku otrzymał je Piotr Ostropolski-Nalewaja z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku zostało też przyznane stypendium im. prof. Wacława Szybalskiego, które może otrzymać wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej. Stypendium otrzymał mgr Piotr Włodzimierz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.

Wszystkie tegoroczne stypendia zostaną sfinansowane z trzech źródeł: budżetu FNP, funduszy prywatnych darczyńców i z wpłat 1,5 proc. podatku dochodowego.

Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu START rozpocznie się jesienią br. Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.fnp.org.pl/oferta/start/ (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • 25.10.2008 PAP/Jacek Bednarczyk

    15 lat temu zmarł filozof Leszek Kołakowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera