Uczelnie i instytucje

Lublin/ Prof. Radosław Dobrowolski ponownie rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

23.10.2023. Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. PAP/Wojtek Jargiło
23.10.2023. Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. PAP/Wojtek Jargiło

Prof. Radosław Dobrowolski został w piątek ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na lata 2024-2028. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

O wyborze prof. Dobrowolskiego na drugą kadencję poinformowała w piątek rzecznik UMCS Aneta Adamska. Na obecnego rektora zagłosowało 147 spośród 193 uprawnionych elektorów.

Prof. Dobrowolski urodził się w 1964 r. Jest absolwentem studiów geograficznych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Jeszcze jako student został zatrudniony na macierzystej uczelni, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Geomorfologii i Paleogeografii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. W 2018 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Jest geografem fizycznym, geomorfologiem, paleogeografem. Napisał ponad 230 artykułów naukowych, dwie książki i 35 rozdziałów w monografiach.

Pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. studenckich, dyrektora Instytutu Nauk o Ziemi, dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a od 2016 r. prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS. W 2020 r. po raz pierwszy został rektorem.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS przeszedł wiele reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło ponad 267 tys. absolwentów.

Obecnie na blisko 90 kierunkach studiuje ok. 16 tys. osób.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera