W niedzielę ruszy Kongres Nauka dla Społeczeństwa

Adobe Stock
Adobe Stock

Promocja polskich naukowców i innowacyjnych osiągnieć, które wpływają na poziom życia i rozwój społeczeństwa, to cel 2. Kongresu "Nauka dla Społeczeństwa". Dwudniowe wydarzenie, zorganizowane na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu, rozpocznie się w niedzielę.

Kongres odbędzie się w niedzielę i poniedziałek na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W Politechnice Warszawskiej odbędą się główne debaty, pokazy zespołów i ośrodków naukowych połączone z wystawą. Całe wydarzenie będzie transmitowane online na stronie nauka-dla-spoleczenstwa.pl

Kongresowi będzie towarzyszyć wystawa osiągnięć instytutów naukowych i jednostek edukacyjnych - jej uczestnikami będą m.in. Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – PIB, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno–Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego – PIB, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe czy Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Drugiego dnia kongresu odbędzie się debata z kierownictwem resortu nauki i przedstawicielami urzędów centralnych, połączoną z wyróżnieniem jednostek naukowych, biorących udział w wystawie. Organizatorzy przyznają wyróżnienia za popularyzację nauki i wiedzy, a także wspieranie programów dla naukowców i przedsiębiorców związanych z uczelniami wyższymi oraz instytucjami naukowymi w Polsce. Przewidziano też Kino Innowacji Naukowych. Natomiast środowiska przedstawicieli nauki przygotowują też Dekalog "Przyszłość instytutów i jednostek naukowych w Polsce 2024".

Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Tak nauka w Polsce wpływa na życie każdego Polaka". "Głównym celem kongresu jest intensywna promocja osiągnięć naukowych, które mają zasadniczy lub znaczący wpływ na poziom życia i rozwój współczesnego społeczeństwa. Tego typu działania powinny być stałym elementem pracy zawodowej każdego naukowca, zespołu ekspertów i jednostek naukowych. Bez zrozumienia naszych możliwości badawczych i wdrożeniowych oraz ich wpływu na codzienną jakość życia nie możemy liczyć, że potrzeby finansowego wsparcia takiej działalności będą zrozumiane przez decydentów oraz szeroko rozumiane społeczeństwo" - podkreśla prof. Henryk Skarżynski, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Kongres organizuje Rada Główna Instytutów Badawczych we współpracy z Politechniką Warszawską, Radą Dyrektorów Jednostek Naukowych PAN, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, Komitetem Nauk Klinicznych PAN, Instytutem Narządów Zmysłów oraz gronem naukowców z ośrodków uniwersyteckich.

Uczestnicy kongresu przybliżą temat m.in. kryształów czasowych, zastosowań sztucznej inteligencji do badań słuchu i mowy, polskiej kapsułki endoskopowej czy produkcji paliwa z glonów. Prof. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki opowie o pierwszym na świecie druku trzustki, a dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB - o odkryciu najstarszych śladów człowieka. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na TEJ stronie.

Kongres objęty Honorowym Patronatem Ministra Nauki. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera