USA/ Badania: Hollywoodzkie filmy ignorują kryzys klimatyczny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańscy badacze z Colby College w Maine dowiedli, że hollywoodzkie hity w większości ignorują zmiany klimatyczne, poinformowała we wtorek agencja AP. Po przeanalizowaniu 250 filmów z ostatniej dekady naukowcy stwierdzili, że większość z nich "nie przedstawia świata takim, jaki jest".

Badacze stworzyli prosty test: ustalali, czy w filmie pojawia się odniesienie do zmian klimatu, i czy bohater jest tych zmian świadomy w co najmniej dwóch scenach. "Zdecydowana większość popularnych filmów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 10 lat nie przedstawia świata takim, jaki jest" - powiedział agencji prowadzący badanie profesor Matthew Schneider-Mayerson. Filmy, jego zdaniem "pokazują świat, który jest już historią lub fantazją – świat, w którym zmiany klimatyczne nie zachodzą".

Przez sito badaczy przeszły takie filmy jak "Liga Sprawiedliwości", w którym Aquaman (syn człowieka i królowej podmorskiej Atlantydy) mówi "Nie mam nic przeciwko wzrostu poziomu oceanów", ale nie już nie film akcji "San Andreas" o wielkim trzęsieniu ziemi, zauważyła AP. W sumie naukowcy uznali, że odniesienia do zmian klimatycznych pojawiają się w niespełna 10 proc. filmów.

Harry Winer z instytutu filmowego na Uniwersytecie Nowojorskim ma nadzieję, że wyniki badania wpłyną na producentów, i zachęcą ich do przybliżania widzom tematyki klimatycznej.

Do badania odniosła się Alison Bechdel, autorka komiksów. Rysowniczka w latach osiemdziesiątych zaproponowała stosowany dotąd prosty test na brak równości między kobietami i mężczyznami w filmie. (Wyróżniał on filmy, w których a) pojawiają się co najmniej dwie znane z imienia postaci kobiece, b) prowadzą ze sobą rozmowę, c) rozmowa ta dotyczy czegoś innego niż mężczyźni). Jej zdaniem "w czasie zmian klimatycznych ignorowanie przez film egzystencjalnego zagrożenia (jakim są zmiany klimatyczne) po prostu nie ma już sensu". Bechdel sądzi też, że "zaszczepianie w (powszechnej) świadomości naszej wspólnej trudnej sytuacji poprzez historie" opowiadane przez artystów jest "czymś oczywistym". (PAP)

os/ wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu

  • Fot. Adobe Stock

    W marsjańskiej dolinie znaleziono duże zasoby metali

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera