Uczelnie i instytucje

Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Opolska otwiera nowy kierunek studiów - modelowanie i symulacje cyfrowe. Jak poinformowała PAP Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie ze strony rynku na inżynierów w zakresie szeroko rozumianej cyfryzacji przedsiębiorstw.

Politechnika Opolska przygotowuje się do uruchomienia od nowego roku akademickiego nowego kierunku studiów. Ich absolwenci mają wykazywać się znajomością nowoczesnych technologii informatycznych wymagających opisywania obiektów, procesów, systemów i decyzji za pomocą modeli symulacyjnych.

Jak podkreśla dr inż. Dominika Jagoda-Sobalak, prodziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, nowy kierunek będzie kształcił specjalistów o wiedzy wykraczającej poza typowe studia inżynierskie.

"Absolwent kierunku będzie posiadał specjalistyczne umiejętności nie tylko w zakresie modelowania i symulacji cyfrowych, ale także będzie posiadał wiedzę o charakterze menedżerskim, znał metody badania rynku oraz analizy procesów i systemów przemysłowych, jak i biznesowych. Wiele branż będzie stało przed nim otworem. Absolwent kierunku modelowanie i symulacje cyfrowe jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy inżynierów gospodarki cyfrowej" - wyjaśnia Jagoda Sobalak.

Według informacji uczelni nowy kierunek to interdziedzinowa forma kształcenia studentów, dzięki której absolwenci uzyskają kompetencje zarówno w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, jak i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o zarządzaniu i jakości. Wśród przedmiotów są takie zagadnienia jak: grafika inżynierska, historia techniki i przemysłu, współczesne koncepcje zarządzania, inżynieria systemów i analiza systemowa, modelowanie ekonometryczne i przestrzenne, techniki symulacyjne i prognostyczne, podstawy projektowania graficznego oraz inżynierskiego, modele i metody decyzyjne, symulacje inżynierskie i analizy numeryczne, optymalizacja parametryczna procesów, projektowanie systemów dynamicznych, technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztuczna inteligencja oraz elementy cyfryzacji przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Przemysłu 4.0.

Zdaniem władz uczelni po ukończeniu nowego kierunku inżynierowie modelowania i symulacji będą mieli szansę na zatrudnienie m.in. jako specjaliści ds. symulacji procesów, specjaliści ds. strategii i transformacji cyfrowej, specjaliści ds. cyfryzacji procesów, analitycy biznesowi, projektanci CAD/CAM, inżynierowie procesów/systemów logistycznych, specjaliści ds. systemów cyberfizycznych, doradcy/specjaliści ds. optymalizacji produkcji czy specjaliści ds. analizy wydajności produkcji. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera