Uczelnie i instytucje

Prezesi akademii nauk państw UE apelują do kandydatów w wyborach europejskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nauka i innowacje są kwintesencją wolności i odporności Unii Europejskiej, jej konkurencyjności oraz dobrobytu – napisali prezesi akademii nauk ze wszystkich 27. państw członkowskich UE w apelu do kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sygnatariusze listu, przesłanego w poniedziałek do PAP, zwrócili uwagę na najważniejsze postulaty wspólne dla całego środowiska naukowego Unii Europejskiej. Według nich jest to zapewnienie Unii Europejskiej pozycji światowego lidera w dziedzinie nauki i innowacji, promowanie otwartego i wolnego systemu nauki, inwestowanie w naukę i edukację oraz wykorzystywanie aktualnej wiedzy naukowej w polityce.

"Nasz list to wyraz chęci zwrócenia uwagi decydentów oraz wyborców na potrzebę utrzymania dotychczasowej pozycji Wspólnoty jako lidera w dziedzinie nauki i innowacji” – posumował prezes PAN, prof. Marek Konarzewski, komentując zbiorowy apel.

Dodał: "Niezbędne do tego są rosnące inwestycje w sektory nauki i technologii, dzięki którym zjednoczona Europa będzie mogła sprostać cywilizacyjnym wyzwaniom. W dzisiejszym świecie za konieczne uważamy promowanie otwartego i wolnego systemu nauki oraz wykorzystywanie pochodzących z niego wiedzy i kompetencji do podejmowania kluczowych dla UE, w tym także dla Polski, decyzji".

We wspólnym apelu naukowcy z 27 krajów zwrócili uwagę, że Europa znajduje się obecnie w światowej czołówce badań i innowacji, a badacze z UE są zaangażowani w badania i prace rozwojowe na całym świecie.

Ocenili jednak, iż w zmieniającym się świecie naiwne byłoby uznanie, że pozycja europejskiej nauki jest niezachwiana. Wskazali na konieczność systemowych inwestycji w naukę i postulowali, aby kraje członkowskie, a także sama UE, przeznaczały na badania i rozwój równowartość co najmniej 3 proc. swojego PKB. W opinii sygnatariuszy listu także nowy program ramowy badań i innowacji UE powinien zostać wzmocniony budżetowo.

Badacze kierujący narodowymi akademiami nauk podkreślają również, że jednym z głównych atutów europejskiej nauki są współpraca międzynarodowa, swobodna i otwarta wymiana wiedzy oraz służąca jej mobilność naukowców i studentów.

Wykorzystanie efektów pracy naukowców wymaga, według autorów dokumentu, "ciągłej implementacji osiągnięć nauki do procesów politycznych".

"Przyszłe wyzwania – w tym zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej, migracja międzynarodowa, bezpieczeństwo żywnościowe, transformacja energetyczna – są tak złożone i pilne, że nie można im skutecznie sprostać bez nauki i opartego na zaufaniu dialogu między nauką, polityką, społeczeństwem obywatelskim a podmiotami gospodarczymi" – czytamy w apelu.

W mailu przesłanym do PAP prof. Konarzewski podkreślił znaczenie tych postulatów. "Apelujemy do kandydatów do Parlamentu Europejskiego o promowanie systemu badań i rozwoju, który jest nie tylko rzetelny, ale także wolny i otwarty. Mam nadzieję, że w przyszły Parlament Europejski, podejmując decyzje o przyszłości naszej wspólnoty, będzie wykorzystywał wiedzę naukową" – napisał. (PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja Zagraniczni Absolwenci Uczelni Polskich na Rynku Pracy - w grudniu w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera