Naukowcy: znaczna część populacji przekonana do szczepień

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ankieta przeprowadzona wśród 23 tys. osób pokazała wysokie zaufanie do szczepień. Potrzebne jednak będą działania, które jeszcze je podniosą - uznali badacze.

Według opracowania opublikowanego na łamach pisma „Nature Medicine” większa część populacji świata popiera szczepienia, w tym te przeciwko Covid-19.

Naukowcy zwracają przy tym uwagę, że nawet w przypadku Covid-19 - choroby, która generalnie nie stwarza już szerokiego, poważnego zagrożenia - ze względu na kolejne mutacje nadal potrzebne są nowe preparaty przeznaczone dla wrażliwych osób.

„Dzisiaj sceptycyzm wobec szczepień, zmęczenie pandemią oraz szczepieniami to główne wyzwania stojące na drodze do odpowiedniego szczepienia ludzi, w tym podawania właściwych boosterów przeciw Covid-19” – powiedział jeden z głównych autorów opracowania, prof. Jeffrey V. Lazarus z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).

W ankiecie z udziałem 23 tys. osób, przeprowadzonej w 23 krajach w listopadzie ub.r., badacze odkryli, że niecałe 72 proc. osób zamierzało przyjąć dodatkowe szczepienie przeciw Covid-19 (w 2022 r. odsetek ten wyniósł niecałe 88 proc.).

Prawie 61 proc. ankietowanych odpowiedziało przy tym, że z powodu pandemii wzrosła ich chęć do przyjęcia szczepień przeciwko innym chorobom.

23 proc. odpowiedziało, że ich gotowość do takich szczepień spadła.

„Wyniki te sugerują, że co do zasady ludzie są otwarci na szczepienia, co można wykorzystać do zwiększenia zaufania do nowych generacji szczepień przeciw Covid-19 i dawek wzmacniających. Musimy opracować odpowiednio nacelowane przekazy przeznaczone dla zaufanych mediów. Pomoże to zwiększyć chęć przyjmowania szczepień” – zaznaczył współautor, Ayman El-Mohandes z City University of New York.

Ankieta sprawdziła także poziom zaufania do różnych źródeł informacji działających w czasie pandemii.

Największym zaufaniem byli obdarzeni pracownicy służby zdrowia, uzyskując 6,9 punktów na 10. WHO uzyskała 6,5 punktów na 10.

Dało się przy tym zauważyć różnice między krajami – np. w Szwecji liderzy religijni uzyskali 3,16 punktów, a w Indiach – 6,72.

Z zaufaniem do władz, naukowców i organizacji związanych z ochroną zdrowia, jeśli chodzi o zdolność zarządzania ewentualnymi pandemiami w przyszłości, bywało natomiast różnie.

„Znaczna zmienność poziomu zaufania zaobserwowana w różnych krajach jasno pokazuje, że zwiększenie globalnego poparcia dla szczepień będzie wymagało działań dopasowanych do poszczególnych kultur oraz lokalnych strategii komunikacyjnych. Istnieje paląca potrzeba nadrobienia rutynowej immunizacji i przygotowania się na zagrożenia pandemiczne. Musimy więc monitorować zaufanie do szczepień” – podkreślił prof. Lazarus.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera