Otyłe kobiety mogą przytyć w czasie ciąży o mniej niż 5 kg, nie obawiając się powikłań

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U otyłych kobiet przybieranie na wadze w czasie ciąży może być mniejsze, niż się zaleca, i nie musi przekraczać 5 kg, by uniknąć powikłań - wynika z najnowszych badań. Przytyć powinny jedynie matki z prawidłową masą ciała lub te z nadwagą.

Szwedzcy specjaliści z Instytutu Karolińska przekonują o tym na łamach pisma „Lancet”. Podważają oni obowiązujące obecnie zalecenia, że kobiety otyłe (ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 punktów) powinny w czasie ciąży przytyć o 5-9 kg. Z kolei kobiety z mniejszą masą ciała (poniżej BMI 30 punktów) powinny w czasie ciąży przytyć o 11,5-16 kg.

Szwedzcy specjaliści twierdzą, że w przypadku kobiet otyłych te zalecenia można złagodzić, a nawet się z nich wycofać. Oznacza to, że kobiety otyłe mogą bezpiecznie przytyć mniej niż o 5 kg. Co więcej, u kobiet z otyłością olbrzymią (powyżej 40 punktów) bardziej korzystne jest, gdy tycie w ogóle nie wystąpi albo będzie jedynie niewielkie.

Badacze Instytutu Karolińska przypominają, że obowiązujące zalecenia w tym zakresie od dawna były podważane. Powołują się na własne obserwacje, z których wynika, że zdrowie kobiet otyłych w czasie ciąży, jak też ich dziecka, nie jest bardziej zagrożone, gdy mniej tyją - poniżej 5 kg.

Przebadano 15 760 otyłych kobiet z ciążą pojedynczą, zamieszkałych w Sztokholmie oraz Gotlandii (w ramach badania o nazwie Stockholm Gotlantd Cohort Study). Spośród nich 11 667 miało otyłość pierwszego stopnia (BMI od 31 do 35 punktów), 3 160 - drugiego stopnia (BMI 35-40), a 933 - trzeciego stopnia (BMI powyżej 40). Obserwacje prowadzono przez osiem lata w latach 2008-2015.

Przeanalizowano dziesięć najcześciej występujących w czasie ciąży powikłań związanych z nadmierną masą ciała. Są to stan przedrzucawkowy (preeklampsja) wywołany nieprawidłowym przepływem krwi w łożysku, skutkujący nadciśnieniem oraz niedotleniem płodu. Jak również cukrzyca ciążowa, nadmierne zatrzymanie masy ciała po porodzie, zaburzenia kardiometaboliczne, nieplanowane cesarskie cięcie, przedwczesny poród, niedowaga lub nadmierna masa ciała dziecka oraz poronienie lub śmierć dziecka.

Wykazano, że ryzyko tego rodzaju poronień nie jest większe, gdy kobieta z otyłością pierwszego i drugiego stopnia będzie tyla mniej niż o 5 kg. W przypadku otyłości trzeciego stopnia masa ciała może nawet w ogóle się nie zwiększyć. Ryzyko powikłań spada wtedy o 20 proc.

„Doszliśmy do wniosku, że zwiększenie się masy ciała w czasie ciąży u kobiet otyłych poniżej obowiązujących obecnie zaleceń jest bezpieczne” - zapewnia dr Karl Johansson z Karolinska Instytut. Dodaje, że dla kobiet z otyłością trzeciego stopnia powinny być zupełnie inne rekomendacje, przeznaczone specjalnie dla nich. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu

  • Fot. Adobe Stock

    W marsjańskiej dolinie znaleziono duże zasoby metali

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera