Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Prof. Arkadiusz Terman nowym rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Fot. materiały prasowe ZUT
Fot. materiały prasowe ZUT

Prof. Arkadiusz Terman będzie nowym rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W czwartek na to stanowisko wybrało go uczelniane Kolegium Elektorów. Jego kadencja rozpocznie 1 września 2024 r. i potrwa do 31 sierpnia 2028 r. - poinformowało biuro prasowe ZUT.

O funkcję rektora ZUT ubiegało się czterech kandydatów. Prof. Arkadiusz Terman uzyskał 55 elektorskich głosów, prof. Rafał Rakoczy - 26, prof. Mirosław Pajor - 12, prof. Jacek Przepiórski - 6 (oddano jeden głos nieważny).

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Terman jest absolwentem Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej w Szczecinie. Stopień doktora uzyskał na WBiHZ w 2005 r., a doktora habilitowanego w 2013 r. 18 marca br. otrzymał nominację profesorską.

Rektor-elekt ZUT jest wiceprzewodniczącym Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych, przewodniczącym rektorskiej komisji BHP i komisji rekrutacyjnej, jak również prezesem Fundacji ZUT, a od dwóch kadencji - prorektorem ds. studenckich.

Zainteresowania naukowe prof. Termana dotyczą przede wszystkim badań, które koncentrują̨ się̨ na możliwości wykorzystania polimorfizmu DNA różnych fragmentów genów, których produkty białkowe uczestniczą̨ w wyrażaniu istotnych cech użytkowych.

Prof. Terman ma 48 lat. Jak informuje biuro prasowe ZUT, nowy rektor lubi gotować, wędrować po górach, odpoczywać nad morzem, morsować. Regularnie gra w squasha, w piłkę nożną (z drużyną ZUT trzykrotnie zdobył puchar w rozgrywkach międzyuczelnianych), jeździ na rowerze, a zimą na nartach i łyżwach. Jest żonaty, ma dwóch synów.

Obecny rektor dr hab. inż. Jacek Wróbel piastuje tę funkcję przez dwie kadencje, od 2016 r.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kształci ok. 6 tysięcy studentów (ponad 4,5 tys. na studiach dziennych), na 11 wydziałach i prawie 50 kierunkach. Pod nazwą ZUT uczelnia funkcjonuje od 2009 r., kiedy doszło do połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej. Tradycje pierwszej wyższej uczelni technicznej na Pomorzu Zachodnim sięgają grudnia 1946 r., kiedy w Szczecinie rozpoczęła działalność Szkoła Inżynierska. (PAP)

Nauka w Polsce

tma/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera