Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
28.03.2024 aktualizacja 28.03.2024

Białystok/ Zmarł prof. Jerzy Niemiec – były prorektor Uniwersytetu w Białymstoku

Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Zmarł wybitny pedagog prof. Jerzy Niemiec, były prorektor Uniwersytetu w Białymstoku, zasłużony dla jego rozwoju - poinformowała w czwartek białostocka uczelnia. Profesor miał 95 lat.

"Ze smutkiem informuję, że nie żyje prof. dr hab. Jerzy Jan Niemiec, wybitny pedagog, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego do spraw Filii w Białymstoku i prorektor Uniwersytetu w Białymstoku" - napisała w czwartek w przesłanej mediom informacji rzeczniczka białostockiej uczelni Katarzyna Dziedzik. Podała, że profesor zmarł 27 marca.

Jak podkreśla uczelnia, prof. Niemiec miał "wielkie zasługi dla rozwoju UwB". Przypomniano, że profesor w 1970 r. rozpoczął pracę jako dziekan Wydziału Nauczania Początkowego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej, która działała w strukturze białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1972-1978 pełnił funkcję zastępcy kierownika Filii UW. W 1982 roku powierzono mu funkcję prorektora UW ds. Filii. Następnie, gdy białostocka uczelnia stała się samodzielnym uniwersytetem – od października 1998 r. do września 1999 r. - był jej prorektorem ds. ogólnych.

UwB zaznacza też, że prof. Jerzy Niemiec był wybitnym pedagogiem. "Głównym przedmiotem jego naukowych zainteresowań był proces kształcenia rozpatrywany na tle ogólnych tendencji edukacyjnych, ale też z uwzględnieniem potrzeb oraz uwarunkowań edukacyjnych regionu" - podkreśliła uczelnia, w której pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii, gdy była jeszcze filią UW.

Prof. Niemiec w 2017 r. został uhonorowany przez Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk Medalem za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Pedagogiki.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024