Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
28.03.2024 aktualizacja 28.03.2024

Prof. Elżbieta Aleksandrowicz ponownie rektorem Akademii Muzycznej w Łodzi

8.11.2021. Rektor AM w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz. PAP/Grzegorz Michałowski 8.11.2021. Rektor AM w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz. PAP/Grzegorz Michałowski

Prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz została wybrana ponownie na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Była jedyną kandydatką na to stanowisko na kadencję 2024–2028.

Wybory odbyły się w środę. Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben, prof. Aleksandrowicz w głosowaniu otrzymała 81 proc. głosów elektorów. Swoją drugą kadencję rozpocznie 1 września.

Rektor, mówiąc o planach w nowej kadencji, podkreśliła, że priorytetem jest rozwój we wszystkich obszarach funkcjonowania Akademii, a także utrzymanie jej potencjału artystycznego i dydaktycznego.

"Nadrzędnym zadaniem Akademii jest kształcenie studentów. Ważne jest, aby studenci mogli w pełni korzystać z oferty edukacyjnej, modelując program studiów indywidualnie, realizując obligatoryjne i fakultatywne przedmioty dostosowane do profilu absolwenta, przygotowanego do samodzielnej aktywności w zawodzie muzyka. Dynamicznie kreowane programy studiów mają zachęcić kandydatów do podejmowania nauki w Akademii Muzycznej w Łodzi" – dodała.

Prof. Aleksandrowicz jest łodzianką z urodzenia, absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej, specjalistą metody Emila Jaques-Dalcroze'a. W 1989 r. uzyskała tytuł magistra sztuki w zakresie rytmiki. W macierzystej uczelni jest zatrudniona od 1990 r. W 2023 r. uzyskała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Funkcję rektora Akademii Muzycznej w Łodzi pełni od 2020 r. Wcześniej była prorektorem ds. nauki i dydaktyki. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt autorskich prac choreograficznych, interpretacji ruchowych, założeń do improwizacji ruchowych, ruch sceniczny, a także autorskie i współautorskie scenariusze projektów artystycznych.

We wcześniejszych latach prof. Aleksandrowicz pracowała na stanowiskach: przewodniczącej Komisji ds. stopni Akademii Muzycznej w Łodzi, kierownika Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej, kierownika niestacjonarnych studiów Choreografii i Technik Tańca, prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej. Poza uczelnią jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w zakresie rytmiki i członkinią Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. (PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024