Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
24.03.2024 aktualizacja 24.03.2024

CBK PAN: burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4; mogą być problemy z sieciami energetycznymi

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali - poinformowało w niedzielę Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konsekwencją mogą być problemy z sieciami energetycznymi i problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Na całym obszarze Polski mogą wystąpić zorze polarne.

"Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliogeofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski" - brzmi komunikat CBK PAN opublikowany w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych.

Kilka godzin wcześniej Centrum poinformowało, że ostatniej nocy nad polskim wybrzeżem i północą kraju można było zaobserwować zorze polarne, co spowodowane było rozbłyskiem klasy X1.2.

"Koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, jest wyjątkowo szybki i skierowany w naszą stronę. Rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, około 1 nad ranem UTC, 23.03.2024. Według prognoz NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, amerykańska agencja rządowa ds. badań oceanów i atmosfery - PAP), CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burzę geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca. Obecnie mamy burzę kategorii G2 i zorze na północy Polski" - komentowała w niedzielę rano Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

Koronalny wyrzut masy (ang. CME - coronal mass ejection) jest to wielki, często kilkakrotnie większy od Ziemi, silnie namagnesowany obłok plazmy, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i z dużą prędkością wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.(PAP)

bar/ ktl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024