Hydrożel zagoi układ pokarmowy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Hydrożel w sprayu ma ułatwić gojenie różnego rodzaju ran przewodu pokarmowego – informuje pismo „Advanced Materials”.

Do uszkodzeń ściany przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka czy jelit – może dojść podczas operacji chirurgicznej, zabiegów takich jak gastro- czy kolonoskopia, jak również z przyczyn naturalnych, na przykład na skutek wrzodów.

Wszystko to może prowadzić do niepożądanych zdarzeń - krwawienia wewnętrznego, perforacji (przebicia) ściany jelita i wycieku treści pokarmowej, który może być przyczyną groźnego dla życia zapalenia otrzewnej. Gojenie się ran przewodu pokarmowego utrudnia kwaśna treść pokarmowa, obecność enzymów trawiennych i bakterii oraz skurcze mięśni, które przesuwają treść pokarmową od przełyku ku odbytowi.

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie (USA) opracowali ( https://doi.org/10.1002/adma.202311798) klej hydrożelowy w formie sprayu, który wspomaga gojenie się ran w trudnych warunkach przewodu pokarmowego. Hydrożel jest łatwy w zastosowaniu przy użyciu istniejącej technologii – do jego miejscowego podawania wystarczy cienki cewnik, który może być wprowadzony do każdego dostępnego w sprzedaży endoskopu. W kontakcie z tkanką materiał natychmiast tworzy przylegającą osłonę.

Badania przedkliniczne na dużych modelach zwierzęcych wykazały, że hydrożel (nazwany „Gastroshield”) sprzyja szybkiemu gojeniu się ran, zapewnia długotrwałą ochronę tkanek i minimalizuje ryzyko opóźnionych powikłań. W porównaniu z sześcioma dostępnymi na rynku materiałami do gojenia ran przewodu pokarmowego, wykazał on wyjątkową trwałość, utrzymując się od 3 do 7 dni w porównaniu do 1-2 dni, a także wykazywał właściwości adhezyjne najsilniejszych materiałów na rynku, bez właściwości cytotoksycznych.

„Nasza technologia została zaprojektowana tak, aby klej wchodził w interakcję z tkanką, zapewniając długotrwałą ochronę zmian chorobowych przez wiele dni” – powiedziała dr Natalie Artzi, inżynier biomedyczny w Brigham and Women's i współzałożycielka firmy BioDevek, która posiada patenty na te materiały.

„Takie podejście pozwala nam zapobiegać powikłaniom po usunięciu polipów i opatrywać inne rany zagrożone krwawieniem w tradycyjnie trudnych do uszczelnienia tkankach przewodu pokarmowego, przygotowując grunt pod przyszły rozwój biomateriałów do małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych” - dodała.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera