Tatry/ Lęgi sokołów wędrownych; zamknięte trasy wspinaczkowe na Kościelcu, Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej

sokół wędrowny, Adobe Stock
sokół wędrowny, Adobe Stock

Z uwagi na lęgi sokołów wędrownych od poniedziałku będą zamknięte drogi wspinaczkowe na wschodniej ścianie Kościelca oraz w obszarze Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej. Z tras nie będą mogli też korzystać narciarze ekstremalni. Ograniczenie potrwa do 15 lipca – poinformował Tatrzański Park Narodowy.

We wschodniej ścianie Kościelca zamknięty dla działalności górskiej będzie cały obszar od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. W obszarze Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej zamknięte będą następujące odcinki: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki - Niżnia Galeria Cubryńska - Cubryńska Kopki, a także ściany opadające z Cubryńskiej Kopki do Mnichowego Żlebu, łącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Północnym ograniczeniem działalności górskiej jest wylot Mnichowego Żlebu do podstawy ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej oraz Żlebu Krygowskiego.

Sokoły wędrowne to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Przyrodnicy szacują, że do końca lipca młode sokoły powinny już bezpiecznie opuścić gniazda.(PAP)

Szymon Bafia

szb/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera