Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Zamknięto Centrum Sportu GUMed, w którym wykryto legionellę

Gdańsk, 31.08.2018. Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (sko) PAP/Marcin Gadomski
Gdańsk, 31.08.2018. Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (sko) PAP/Marcin Gadomski

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły obecność bakterii legionelli w wodzie w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Centrum zostało zamknięte, a o jego ponownym uruchomieniu zadecydują ponowne pomiary wykonane po dezynfekcji - poinformowała w czwartek rzeczniczka uczelni.

"Wstępne wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły obecność bakterii legionelli w wodzie w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego" - przekazała w czwartek rzeczniczka uczelni dr Joanna Śliwińska.

Wyjaśniła, że bakterię wykryto w trakcie rutynowej kontroli. "Służby uczelniane podjęły wszelkie stosowne działania" - zapewniła.

Dodała, że w czwartek Centrum Sportu zostało zamknięte, a o jego ponownym uruchomieniu zadecydują ponowne pomiary wykonane po niezbędnych działaniach dezynfekujących. "Bezpieczeństwo pracowników i studentów jest dla nas priorytetem" - podkreśliła.

Centrum Sportu GUMed znajduje się przy ul Dębowej w Gdańsku. To wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny z którego korzystają studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Legionella pneumophila to bakteria, która rozwija się w środowisku wodnym w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego w przypadku wdychania zanieczyszczonych aerozoli, np. podczas korzystania z prysznica lub klimatyzacji.

O wykryciu bakterii jako pierwsze poinformowało radio RMF FM.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera