Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
08.03.2024 aktualizacja 08.03.2024

Prezes NRL: musimy mówić, jakie są korzyści szczepień i jakie wiążą się z nimi zagrożenia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z roku na rok liczba odmów szczepień obowiązkowych dzieci wzrasta. Musimy edukować, informować po co są szczepienia, jakie wiążą się z nimi korzyści i szczerze mówić o ryzyku z nimi związanymi - powiedział PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych. W rozmowie z PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski przyznał, że lekarzom ciężko jest dyskutować z ruchami antyszczepionkowców, którzy zachęcają rodziców do odmawiania szczepienia dzieci.

"Z jednej strony staje aktualna wiedza medyczna, doświadczenie i zysk, jaki mamy jako społeczeństwo z tego, że wszyscy się szczepimy. Z drugiej strony niepoparte żadną wiedzą medyczną obawy" - powiedział PAP Jankowski.

Aby temu problemowi zaradzić, prezes NRL zachęca do edukacji zdrowotnej rodziców, ale też najmłodszych. "Musimy edukować, jakie wiążą się ze szczepieniami korzyści i szczerze mówić o ryzyku związanymi z procedurą medyczną, która jak każda procedura niesie ze sobą ryzyko i działania niepożądane, które mogą się zdarzyć" - podkreślił.

Jak dodał, szczepienia chronią w największy sposób najsłabszych - osoby najstarsze czy osoby z ograniczeniem odporności.

"Jeśli pójdziemy tą drogą, to pewnym marginesem będą ruchy antyszczepionkowe, bo dzisiaj każdy trzeźwo i zdrowo myślący człowiek, nawet jeżeli nie myśli o swoim zdrowiu, to pomyśli o zdrowiu najbliższych" - podsumował prezes.

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych składa się 50 sesji z udziałem około 300 przedstawicieli świata medycyny, administracji państwowej i samorządowej i organizacji pozarządowych.

Program wydarzenia podzielono na siedem głównych bloków tematycznych: funkcjonowanie systemu, leczenie w wybranych jednostkach chorobowych, system oczami medyków, zdrowie publiczne, e-zdrowie i innowacje, rynek farmaceutyczny oraz ubezpieczenia.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024