Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
07.03.2024 aktualizacja 07.03.2024

Fundacja Orlen przyjmuje wnioski o stypendia dla studentów z Polski studiujących za granicą

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ruszyła siódma edycja programu Bona Fide, w której Fundacja Orlen udziela stypendia studentom z Polski, przyjętym na zagraniczne uczelnie wyższe, którzy po zakończeniu nauki chcą wrócic do kraju, by podjąć pracę w sektorze publicznym lub spółkach Skarbu Państwa. Wnioski można składać do 27 marca.

Program stypendialny Bona Fide (z łaciny: w dobrej wierze) Fundacja Orlen powołała w 2018 r. z myślą o utalentowanych studentach, którzy odbywają studia II lub III stopnia na uczelniach znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, tzw. Listy Szanghajskiej.

Jak informuje korporacyjna fundacja Orlenu, już "po raz siódmy przyzna stypendia studentom, którzy dostali się na studia na najlepszych uczelniach świata". "W ramach programu Bona Fide można uzyskać wsparcie na pokrycie kosztów czesnego w wysokości do 200 tys. zł. Na wnioski czekamy do 27 marca" - podkreślono w informacji o aktualnej odsłonie projektu. Przypomniano jednocześnie, że jednym z warunków otrzymania stypendium Bona Fide jest zobowiązanie się do podjęcia pracy w sektorze publicznym w Polsce lub spółkach Skarbu Państwa po zakończeniu nauki za granicą.

"Stworzyliśmy ten unikalny program, bo brakowało propozycji wsparcia nauki studentów, którzy dostali się na najbardziej prestiżowe zagraniczne uczelnie. W ciągu sześciu lat wsparliśmy kształcenie 59 wybitnych studentów" – powiedziała Katarzyna Fabbri, członkini zarządu Fundacji Orlen, cytowana w komunikacie. Jak podkreśliła, "absolwenci programu Bona Fide z sukcesem rozwijają kariery w administracji publicznej, zagranicznych agendach polskich instytucji, spółkach Skarbu Państwa".

O stypendium mogą wnioskować studenci kierunków: administracja publiczna, zarządzanie w sektorze publicznym, ekonomia, finanse, stosunki międzynarodowe, politologia i prawo, jak również bezpieczeństwo wewnętrzne, energetyka, odnawialne źródła energii, inżynieria chemiczna i materiałowa, data science, statystyka, ekologia, matematyka, informatyka - computer science oraz fizyka, a także z kierunków pokrewnych.

Wnioski do programu stypendialnego Bona Fide można składać drogą elektroniczną na stronie internetowej: http://granty-fundacja.orlen.pl. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do 31 maja.

"Rekrutacja do programu jest dwuetapowa. W pierwszym etapie prosimy kandydatów o złożenie kompletu wymaganych w regulaminie dokumentów. Osoby, które zakwalifikują się do drugiego etapu zaprosimy na indywidualne rozmowy i na ich podstawie wyłonimy tegorocznych stypendystów" - wyjaśnia Fundacja Orlen. Jak podkreśla, stypendyści programu Bona Fide kształcą się na tak renomowanych uczelniach na świecie, jak np. Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Columbia czy Uniwersytet Oksfordzki.

W siódmej edycji programu Bona Fide partnerami korporacyjnej fundacji Orlenu są: Fundacja Energa, Fundacja Empiria i Wiedza powołana przez BGK, Fundacja Orlen dla Pomorza oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Fundacja Orlen realizuje m.in. działania edukacyjne, a także na rzecz chorych dzieci i rodzinnych domów dziecka, wspiera również projekty związane z ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwojem lokalnych społeczności. Pod tą nazwą działa od 2019 r. Wcześniej od 1997 r. podobną działalność prowadziła Fundacja Petrochemia Dzieciom, a od 2001 r. Fundacja Orlen - Dar serca.

Orlen to multienergetyczny koncern, którego główny zakład produkcyjny znajduje się w Płocku (Mazowieckie) - to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w tym segmencie w Europie. (PAP)

Michał Budkiewicz

mb/ drag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024