Uczelnie i instytucje

Minister nauki: w przyszłym tygodniu resort przejmie kontrolę nad NCBR

26.02.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski
26.02.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek poinformował w środę, że w przyszłym tygodniu resort przejmie kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). "Współpraca nauki z biznesem to kluczowa sprawa dla rozwoju nauki" - podkreślił podczas wizyty na Uniwersytecie Łódzkim.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego odwiedził w środę Uniwersytet Łódzki, gdzie na Wydziale Prawa i Administracji spotkał się ze studentami. Wcześniej rozmawiał z rektorami publicznych i niepublicznych uczelni z woj. łódzkiego.

"To było świetne spotkanie, z duża otwartością. Było wiele dyskusji, trudnych pytań, które pojawiają się w obszarze szkolnictwa wyższego. Były zapytania dotyczące finansowania, nauki, badań wdrożeniowych, ewaluacji listy czasopism, ale także długofalowej strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, bo tego środowisko też oczekuje" – powiedziała podczas briefingu rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska.

Minister Wieczorek poinformował, że Łódź była kolejnym przystankiem na jego trasie odwiedzin ośrodków akademickich w całym kraju. Podczas wizyty w Łodzi m.in. obejrzał inwestycje prowadzone obecnie na uczelniach.

"Dziś po naszych poprzednikach porządkujemy ministerstwo i zapowiadamy, że jeśli chodzi o środki na inwestycje, będziemy chcieli robić to w sposób transparentny i wspierać również uczelnie o mniejszym potencjale. Było też sporo pytań dotyczących właśnie finansów, podwyżek. Musimy zrobić wszystko, żeby na uczelniach pracownicy i dydaktycy mieli możliwość normalnego funkcjonowania, stąd 30 proc. podwyżki dla kadry akademickiej i 20 proc. dla administracji. Teraz piłka jest po stronie rektorów, którzy muszą ustalić zasady i wynegocjować szczegóły ze związkami zawodowymi. To jest coś, co jest już realizowane" – wyjaśnił.

Szef resortu nauki podkreślił, że duży nacisk zamierza stawiać na współpracę nauki z biznesem. Jak wskazał, to w jego ocenie kluczowa sprawa dla rozwoju nauki. "Musimy chwalić się osiągnięciami naszych naukowców i musimy je wdrażać w praktyce. Możemy formalnie poinformować, że w przyszłym tygodniu przejmujemy kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. To instytucja o złej sławie, ale obiecuję, że wszystko wyprostujemy, wyczyścimy i zrobimy z tego instrument łączenia nauki z gospodarką" – zapowiedział.

Od ponad roku nadzór nad NCBiR sprawował minister funduszy i polityki regionalnej.

Wieczorek podkreślił, że kierowany przez niego resort będzie stawiać na jakość nauki, a nie liczbę uczelni i studentów. Przyznał, że po wyborach rektorów będzie oczekiwał od nich propozycji konsolidacji uczelni. "Trzeba iść w tę stronę i tworzyć mocniejsze jednostki akademickie, mocniejsze uczelnie. Tego nie ma co się bać, bo to jest przyszłość" – przekonywał.

Szef resortu nauki dodał, że z spotkanie ze studentami UŁ to element konsultacji dot. zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym.(PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera